Jak i kiedy wypadają zęby mleczne? Wiek, objawy, kolejność

zęby mleczne

Uzębienie mleczne u dzieci składa się z 20 zębów. Najczęściej dziecko uzyskuje je do około 3 roku życia. Po pewnym czasie mleczaki wypadają, by zrobić miejsce dla zębów stałych. Serwis dentystagliwice.pl odpowie jak i kiedy dochodzi do wypadania zębów mlecznych?

Jakie objawy towarzyszą wypadaniu zębów mlecznych?

Gdy rozpoczyna się wypadanie zębów mlecznych objawy to przede wszystkim rozchwianie się, ruchomość zębów w łukach zębowych, co związane jest z naciskiem zębów stałych i wzrostem szczęki i żuchwy.

U niektórych dzieci mogą pojawić się objawy jak stany podgorączkowe, krwawienie, miejscowy ból, a także związane z nim trudności w spożywaniu pokarmów. Występują również większy stres, zdenerwowanie związane z nowym dla dziecka przeżyciem.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Najczęściej zęby mleczne zaczynają wypadać u dzieci w wieku 5-6 lat, dlaczego zwykle następuje to już w wieku przedszkolnym. Ostatnie zęby mleczne tracone są do 12 roku życia.

Warto pamiętać, że to, kiedy wypadają zęby mleczne, w dużej mierze jest cechą indywidualną, więc u dziecka może rozpocząć się ono zarówno nieco wcześniej, jak i później. Wahania mogą dotyczyć nawet 2-3 lat i nie są one powodem do obaw.

Zazwyczaj wypadanie zębów mlecznych następuje wcześniej u tych dzieci, u których zaczęły one również dość szybko wyrastać.

Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo wczesne albo bardzo późne wypadanie zębów mlecznych powinno być skonsultowane z lekarzem stomatologiem, ponieważ może ono oznaczać rozwój chorób, na przykład cukrzycy, łuszczycy, celiakii, niedoborów.

W jakiej kolejności wypadają mleczaki?

Kolejność wypadania zębów mlecznych jest analogiczna do kolejności ich wzrostu.

Na początku dochodzi najczęściej do wypadania dolnych jedynek, czyli siekaczy, potem górnych jedynek, dwójek górnych i dolnych. Najczęściej następnie wypadają czwórki, a dopiero po nich trójki. Na końcu wypadają trzonowce drugie, czyli piątki.