Jak zaplanować wejście na Śnieżkę zimą?

góry

Większość osób, które w okresie zimowym przyjeżdżają do Karpacza, ma jeden cel: wejść na Śnieżkę zimą. Jest to najwyższy szczyt całych Sudetów, dlatego nie dziwi ogromne zainteresowanie, jakim cieszy się ta góra.
Z pomocą best western, znajdziesz pokój hotelowy w najlepszej cenie dla całej swojej rodziny.

Co ze sobą zabrać na zimową wyprawę na Śnieżkę?

Warto pamiętać, że nawet jeśli w samym Karpaczu pogoda jest sprzyjająca, a temperatura stosunkowo wysoka jak na zimę – w górach warunki zawsze są inne, temperatura niższa, a powiewy wiatru dużo silniejsze. Dlatego też zanim wybierzemy się na Śnieżkę, warto upewnić się, że mamy ze sobą:

1. zapasową wiatroszczelną kurtkę – nie musi być gruba, bowiem jej zadaniem jest maksymalnie ochronić nas przed lodowatymi podmuchami wiatru w razie gdyby kurtka, którą mamy na sobie, nie była wystarczająca. Warto zwrócić uwagę, aby ta kurtka nie zajmowała dużo miejsca w plecaku;
2. mapę – baterie nowoczesnych smartfonów niekiedy pod wpływem zimna rozładowują się, mimo że wychodząc z hotelu bateria była naładowana w 100%. Na takie okazje lepiej zabrać ze sobą klasyczną, papierową mapę;
3. wygodne, ciepłe buty górskie – jest to sprawa bardzo istotna, aby obuwie, w którym wybieramy się zimą w góry, było odpowiednie na taką wycieczkę, to jest było wysokie ponad kostkę, o grubej i w miarę sztywnej podeszwie, a także aby zawierało membranę wiatro- i wodoszczelną.

Oczywiście, warto zabrać ze sobą również takie przedmioty jak termos z ciepłym napojem czy przekąska (dobrze zabrać ze sobą coś słodkiego i kalorycznego, bowiem wyprawa w góry, szczególnie zimą, wymaga dużych pokładów energii), a także latarka (na wszelki wypadek).

Jak zaplanować wycieczkę?

Wszystko zależy od kondycji oraz doświadczenia wspinaczkowego, jakie posiadamy. Najpopularniejsza i jedna z łatwiejszych dla większości turystów tras zaczyna się w Karpaczu Górnym, obok przepięknej Świątyni Wang. Większość tej trasy to szlak niebieski, łatwy w podejściu i szeroki. Dopiero w okolicy przełęczy pod Śnieżką przechodzimy na czerwony szlak, będącego częścią „Głównego Szlaku Sudeckiego”.
Odetchnąć i ogrzać się na trasie można w kilku schroniskach. Ostatnim z nich przed podejściem na szczyt jest Dom Śląski. Jest to piękne schronisko, które wybudowano na przełomie lat 1921 i 1922 i jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.
Po dotarciu do Domu Śląskiego przed nami ostatnia „prosta” przed wejściem na Śnieżkę, gdzie możemy podziwiać piękny widok w dół (o ile pogoda dopisze) i obejrzeć bardzo ciekawą stację meteorologiczną w kształcie latającego spodka.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *