Zmiana opon na zimowe – kiedy najlepiej to zrobić?

Zmiana opon

Wielu kierowców decyduje się na założenie ogumienia zimowego już późną jesienią. Robią to nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo, ale także w celu zwiększenia wydajności całego samochodu. Kiedy jest najlepszy moment na sezonową zmianę opon?

Czy trzeba zmieniać opony na zimowe?

Wymiana opon na zimowe jest wymagana przez prawo w wielu krajach Unii Europejskiej. W Polsce jednak jest to jedynie zalecenie, a nie obowiązek. Rekomenduje się założenie zimowego ogumienia, gdy warunki pogodowe stają się bardziej ekstremalne, to znaczy pojawia się oblodzenie nawierzchni i śnieg, twardy lub rozmokły. Za jazdę na oponach letnich zimą nie dostaje się mandatu, jednak znacznie zmniejsza to sterowność i wydłuża się droga hamowania.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Wielu producentów opon zaleca jeżdżenie na zimowych w okresie od października do Wielkanocy. Można kierować się tą zasadą, jednak wiosny i jesienie w polskim klimacie bywają nieprzewidywalne. Dlatego też lepiej podejmować tę decyzję na podstawie zmian temperatur. Opony zimowe zaleca się założyć, gdy temperatura spada i utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza. Ta sama zasada, tylko w drugą stronę, obowiązuje na wiosnę. Najlepiej sprawdzać długoterminową prognozę pogody, aby uniknąć zbyt wczesnej wymiany i jazdy na opony niedostosowanych do warunków.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Opony oznaczone jako zimowe zostały zaprojektowane z myślą o jeździe w niskich temperaturach. Zastosowana mieszanka gumy pozwala na najlepsze możliwe osiągi. Zawiera ona znacznie większy procent naturalnej żywicy, co sprawia, że nawet na mrozie zachowuje odpowiednią elastyczność. Przekłada się to na wyższą przyczepność, która jest szczególnie ważna podczas jazdy po oblodzonej lub mokrej nawierzchni. Opony zimowe charakteryzują się także głębszą rzeźbą bieżnika niż opony letnie. Zmniejsza to ryzyko aquaplaningu i wpadnięcia w poślizg.

Czy można jeździć na oponach zimowych latem?

Teoretycznie, jazda na zimowych oponach w ciepłych miesiącach nie jest zabroniona. Jednak ogumienie dostosowane do niskich temperatur jest zdecydowanie mniej efektywne latem. Znacznie wpływa to na bezpieczeństwo jazdy. Używanie opon zimowych w temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza może wydłużyć drogę hamowania nawet o 7 metrów. Dodatkowo utrudniona jest sterowność, co znacznie zmniejsza także komfort jazdy. Jazda na oponach zimowych latem może skończyć się nawet poważnym wypadkiem.

Kiedy nie trzeba zmieniać opon na zimowe?

W niektórych pojazdach nie ma konieczności sezonowej zmiany opon. Są to między innymi:

  • pojazdy komercyjne wykorzystywane w leśnictwie i rolnictwie,
  • pojazdy jednośladowe,
  • pojazdy uprzywilejowane policji, straży pożarnej oraz sił zbrojnych,
  • pojazdy jednośladowe,
  • wózki widłowe.

Wymiana opon na zimowe w serwisie

Odpowiednio dobrane, wysokiej jakości opony to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Dlatego warto korzystać z pomocy specjalistów w wyborze i zakładaniu sezonowego ogumienia. Wiele profesjonalnych serwisów, takich jak Bunar, oferuje także usługę przechowywania opon. Dzięki temu można mieć pewność, że letni komplet zachowa swój kształt i właściwości do następnej wiosny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *