Jak zmierzyć poziom pH gleby?

pH gleby

Odczyn gleby w ogrodzie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju roślin. Wiedza na temat poziomu pH gleby na naszej działce ułatwi nam dobór odpowiednich dla niej gatunków lub dopasowanie sposobu nawożenia tak, by skorygować jej odczyn, co finalnie przełoży się na imponującą prezencję posesji. Warto pokusić się o zbadanie pH zwłaszcza przed realizacją dużej i kosztownej ogrodowej aranżacji, by uniknąć nie tylko ryzyka utraty roślin, ale także konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych na nieustanne zakwaszanie lub odkwaszanie podłoża. Jak zmierzyć poziom pH gleby? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów.

Wskaźnik pH gleby – co to jest?

Odczyn pH gleby to stosunek jonów wodorowych (H+) do jonów wodorotlenkowych (OH-). Do precyzyjnego określenia kwasowości i zasadowości podłoża służy ogólnie przyjęta skala.

  • < 4,5 – bardzo kwaśna
  • 4,6 – 5,5 – kwaśna
  • 5,6 – 6,5 – lekko kwaśna
  • 6,6 – 7,2 – obojętna
  • > 7,3 – zasadowa

 

Aby uzyskać najbardziej miarodajny wynik pomiaru, należy pobrać próbki z kilku miejsc w ogrodzie. Warto pamiętać, że odczyn podłoża może się zmieniać, w zależności od różnych czynników, np. nawożenia. Dlatego badanie pH gleby najlepiej przeprowadzać raz do roku, wczesną wiosną.

Jak zmierzyć poziom pH gleby?

Najbardziej precyzyjnym i miarodajnym sposobem jest specjalistyczne badanie w laboratorium. Wynik wskaże nie tylko kwasowość lub zasadowość podłoża, ale także jego skład. Jeśli w najbliższej okolicy brak odpowiedniego ośrodka i niemożliwe jest przeprowadzenie wspomnianego badania, warto skorzystać z jednej z opisanych poniżej metod, by przeprowadzić analizę samodzielnie.

  • Pomiar pH podłoża domowym sposobem

 

Do wykonania badania potrzebne będą dwa słoiczki, soda oczyszczona i ocet.

Próbki ziemi w słoikach zalej wodą i potrząsaj aż do uzyskania gęstego, błotnistego roztworu. Do jednego ze słoików wlej niewielką ilość octu, a do drugiego odrobinę sody oczyszczonej. Jeśli w słoiku z dodatkiem octu zauważysz bąbelki, to znaczy, że w Twoim ogrodzie występuje podłoże zasadowe. Pojawienie się piany w słoiku z sodą oznacza, że masz do czynienia z podłożem kwaśnym. Brak jakiejkolwiek reakcji w słoikach – podłoże obojętne.

  • Papierek lakmusowy

 

Bardzo łatwy do przeprowadzenia pomiar, który możesz przeprowadzić bez użycia specjalistycznych narzędzi. Potrzebny będzie wyłącznie zestaw papierków lakmusowych, dostępnych w sklepach ogrodniczych oraz słoik z błotną zawiesiną, podobnie jak w metodzie opisanej powyżej.

Zanurz papierek w substancji, a następnie przyklej do ścianki słoika. Po ok. 30 sekundach papierek zacznie zmieniać swoją barwę, którą możesz porównać z dołączoną do zestawu skalą kolorystyczną.

  • Kwasomierz z płynem Helliga

 

Zestaw składa się z ceramicznej płytki ze specjalną skalą i niewielkim wgłębieniem na próbkę podłoża oraz buteleczki z płynem Helliga.

Próbkę ziemi zalej płynem. Po kilku minutach płyn zacznie zmieniać swój kolor, który wystarczy porównać ze skalą.

  • Mierniki do pomiaru pH gleby

 

Bardziej precyzyjne, choć droższe od wspomnianych wyżej metod. W sklepach ogrodniczych możesz kupić proste mierniki mechaniczne ze specjalną sondą do umieszczenia w podłożu. Wynik pokazuje się na czytniku ze skalą, na której strzałka przechyla się, wskazując tym samym określoną wartość liczbową.

Oprócz mierników mechanicznych dostępne są również mierniki elektroniczne. Po umieszczeniu sondy w podłożu, na panelu pojawia się dokładny pomiar wartości pH, a do tego możesz poznać temperaturę podłoża oraz stopień jego wilgotności.

Internetowy sklep ogrodniczy Florexpol prowadzi sprzedaż funkcjonalnych produktów do samodzielnego pomiaru pH gleby. W ofercie znajdziesz łatwe w obsłudze zestawy papierków lakmusowych, jak i precyzyjne mierniki. Zobacz pełną ofertę sklepu: https://florexpol.eu/.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *