Różnice między krzesłem i taboretem

taborety i krzesła

Cechą, na podstawie której nawet największy ignorant na pierwszy rzut oka będzie w stanie odróżnić krzesło od taboretu, zdecydowanie jest obecność oparcia w pierwszym przypadku i jego brak w drugim. Na tym jednak się różnice nie kończą. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Czy krzesła i taborety można stosować zamiennie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Inną oprócz oparcia kwestią różnicującą taborety i krzesła pod względem konstrukcyjnym jest wysokość tych mebli. Oczywiście wybór zarówno jednych, jak i drugich jest obecnie tak szeroki, że z pewnością znajdziemy takie, których wysokość będzie dokładnie ta sama, jednak z reguły taborety są albo nieco niższe niż krzesła, albo też nieco wyższe.

Role dla taboretu

Wiąże się to ściśle z funkcjami, które najczęściej pełnią. Przykładem jest chociażby taboret ustawiony w przedpokoju, gdzie można na nim przysiąść w celu łatwiejszego zdjęcia lub założenia i zasznurowania butów. Aby dało się wygodnie do nich sięgnąć, mebel nie może być zbyt wysoki. Podobnie jeśli ma nam służyć jako podnóżek lub jako pomoc w dostaniu się do położonych wyżej półek czy szafek kuchennych – nie chodzi wszak o to, by się nań z trudem wdrapywać.

Hokery

Istnieją też jednak taborety wyższe, zwane też niekiedy stołkami barowymi albo z angielska hokerami. To nieco inna para kaloszy i w wielu sklepach meblarskich hokery znaleźć można w osobnym od taboretów dziale (tak jest chociażby w przypadku sklepu Italia Style, gdzie w każdej z kategorii dostępnych jest całe mnóstwo modeli prosto od włoskich projektantów). Należą jednak do tej samej rodziny, a łączące je pokrewieństwo nie jest odległe, stąd wzmianka o nich w niniejszym tekście.

Wracając jednak do kwestii wysokości – jest ona większa w przypadku stołków barowych, ponieważ zajmuje się na nich z reguły pozycję stojąco-siedzącą, idealną do spożywania szybkich przekąsek czy sączenia napojów w większym gronie, tak jak to ma miejsce w pubach i barach, gdzie tego typu meble pojawiły się po raz pierwszy i skąd dopiero zostały przeszczepione na grunt prywatnych domów i mieszkań.

Kompaktowe i wygodne

Brak oparcia sprawia, że taboret zajmuje istotnie mniej miejsca niż krzesło i łatwiej go ustawić np. pod kuchennym stołem, blatem baru czy w wąskim przedpokoju. Okazuje się też bardzo wygodny, gdy przyjmujemy gości w kuchni i nie chcemy nad nimi górować, stojąc, ale potrzebujemy swobody obracania się w zakresie 360 stopni, by co chwila sięgać np. do lodówki, szafek czy kuchenki, na której coś na bieżąco pichcimy.

Relaks w oparciu

Choć teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by obsadzić taborety w roli krzeseł w jadalni, to brak oparcia na dłuższą metę może okazać się niewygodny podczas wielodaniowych posiłków oraz spotkań towarzyskich, gdzie jedzenie to głównie pretekst do rozmów i zacieśniania relacji. Również wypoczynek na balkonie, tarasie czy w ogrodzie, a także praca przy biurku to kontekst bardziej dla krzesła niż dla taboretu, na którym nie można się oprzeć, rozluźniając tym samym mięśnie.

Punkty dla taboretu

Istnieją też oczywiście sytuacje, w których to taboretu raczej nie zastąpimy krzesłem. Na przykład wtedy, gdy stawiamy na nim tacę z przekąskami, zamieniając go niemal w kawowy stolik na czas oglądania serialu czy filmu. Oparcie krzesła zasłoniłoby nam część ekranu, w przypadku taboretu problem ten zaś nie występuje. Warto ponadto wspomnieć, że taborety pełnią często funkcję czysto dekoracyjną, służąc ewentualnie jako miejsce do odłożenia gazety lub koca. O ile pojedyncze krzesło mogłoby od biedy zrealizować to zadanie, o tyle wyglądałoby dość… samotnie, jakby pozbawione reszty kompletu i znajdujące się w danym miejscu przypadkowo, zaledwie na chwilę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *