Mieszkanie na parterze – wady i zalety rozwiązania

mieszkania na parterze

Czy zakup mieszkania na parterze to dobry pomysł? Czy warto zastanowić się nad przestrogami, których nie szczędzą znajomi i starsi członkowie rodziny? Oczywiście, przed podjęciem decyzji o tak poważnej inwestycji, dobrze jest rozważyć wszystkie za i przeciw. Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom lokali na parterze i zastanówmy się, czy zarzucane im wady są jeszcze aktualne.

Wiele osób, które szukają mieszkania, w ogóle nie bierze pod uwagę lokali parterowych, a nawet nie chce pobieżnie zapoznać się z dostępnymi ofertami tego typu. Wokół mieszkań na parterze narosło bowiem wiele szkodliwych mitów, które zazwyczaj nie mają przełożenia na współczesną rzeczywistość.

Domniemane wady mieszkania na parterze

Pierwszym i największym zarzutem stawianym mieszkaniom na parterze jest niskie bezpieczeństwo. Chyba wszyscy znamy widok okratowanych okien, jakiego wciąż możemy uświadczyć w starszych dzielnicach Krakowa. Na szczęście, nowoczesne systemy okienne zapewniają świetne zabezpieczenia antywłamaniowe, dzięki którym montowanie krat okazuje się niepotrzebne.

Okna wychodzące na ulicę to także zagrożenie dla prywatności. Przecież naturalnym odruchem większości z nas jest zaglądanie do wnętrz mijanych budynków. Jednak widoczność z ulicy uzależniona jest od architektury budynku. Dla przykładu, Osiedle Botanika na Nowej Hucie oddalone jest od głównej drogi w taki sposób, że jest to spokojne miejsce do życia. Dlatego zajrzeć do mieszkań można wyłącznie od strony podwórka, gdzie z kolei znajdują się prywatne ogródki ich właścicieli. Oznacza to, że do środka mogą zerkać wyłącznie domownicy i ich goście, jeśli akurat wypoczywają na zewnątrz.

Trzecim, nieco rzadziej podnoszonym zarzutem wobec mieszkań parterowych jest rzekomy chłód od podłogi. W dobie restrykcyjnych wymogów jakościowych, jakie muszą spełniać nowopowstające budynki mieszkalne, jest to zarzut zupełnie bez pokrycia. Ponieważ w nowoczesnym budownictwie dąży się do jak największej energooszczędności, wszystkie miejsca zagrażające powstawaniem strat cieplnych są odpowiednio izolowane.

Zalety mieszkania na parterze

Zalety mieszkania na parterze doceniają przede wszystkim dwie grupy osób, zainteresowanych kupnem nieruchomości: ludzie starsi oraz rodzice małych dzieci. W obu przypadkach brak konieczności pokonywania schodów lub korzystania z windy oznacza duże ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Dla osób w wieku podeszłym, które chodzą o lasce oraz osób poruszających się na wózku, mieszkanie na parterze oznacza większą niezależność. Rodzice maluszków, które korzystają z dziecięcych wózeczków, zaoszczędzą sporo czasu i energii, które pochłania składanie i noszenie takiego sprzętu.

Dla mieszkańców lokali na poziomie 0 dużo łatwiejsze okazują się też wszelkie remonty i przemeblowania. Wnoszenie i wynoszenie ciężkich sprzętów, które bardzo często nie mieszczą się w widzie, tylko na parterze nie będzie wielkim wyzwaniem.

Niektóre domy wielorodzinne oferują mieszkańcom parteru jeszcze jedną wielką korzyść, a mianowicie wspomniane wcześniej ogródki. Własna przestrzeń rekreacyjna na świeżym powietrzu nie musi przecież ograniczać się do balkonu. Ogródek, w którym znajdzie się miejsce na dziecięcy basenik, krzesełko czy leżak, to doskonałe miejsce do wypoczynku po pracy i rodzinnego relaksu, a nawet uprawiania kwietnych rabatek.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *