Użytkowanie i konserwacja bram automatycznych

napędy do bram

Wszystkie bramy automatyczne stworzone są po to, by przez kilkanaście lat wywiązywać się z zadań, jakie mają do spełnienia. Dlatego tak ważne jest to, aby były właściwie zamontowane, a następnie w odpowiedni sposób eksploatowane. Nie bez znaczenia okaże się też ich regularna konserwacja. Kiedy użytkownicy będą o tym pamiętać to mogą spodziewać się satysfakcjonującego korzystania z bram przydomowych lub przemysłowych.

Eksploatacja bram automatycznych

Ważnym elementem w bramach automatycznych jest szyna. Musi być traktowana ze szczególną uwagą w bramach przesuwnych. Ważny będzie jej montaż oraz to, jak na co dzień korzysta się z bramy. Po szynie przesuwają się bowiem rolki bramy, dlatego musi być ona zawsze czysta. Stan szyny należy sprawdzać regularnie, o każdej porze roku. Na przykład, jesienią należy dopilnować, aby w obrębie szyny nie znalazły się liście, zimą – śnieg, a wiosną i latem piasek. Zanieczyszczenia mogą doprowadzić do zablokowania się szyny i wtedy nie będzie ona działała poprawnie. Mało tego, będzie też zagrożeniem dla użytkowników bramy. Na obszarze, na którym porusza się skrzydło bramy przesuwnej nie powinny też znajdować się żadne odpady. Tylko dzięki temu napędy do bram działają bez zarzutu. W codziennej eksploatacji najmniej uciążliwe są bramy dwuskrzydłowe. W ich przypadku jednak ważne jest to, żeby nie odśnieżać skrzydłami podjazdu. Dlatego zimą należy zachować szczególną uwagę podczas otwierania bądź zamykania bramy. Śnieg musi być usunięty na tyle, aby nie doszło do żadnych przeciążeń albo urwania bramy. Bramy automatyczne należy użytkować z zachowaniem jak największej ostrożności. Nieprawidłowe korzystanie z napędu może doprowadzić do jego zepsucia się, a naprawa jest kosztowna. Dlatego, już na etapie kiedy kupujemy napędy do bram powinniśmy się dowiedzieć, jak ma pracować siłownik albo jakie są ograniczenia dla zakupionej centrali sterującej. Kiedy chodzi o sam montaż to profile do bram przesuwnych również nie mogą być źle założone. Wszystko musi być zrobione tak, by nie pojawiło się nawet milimetrowe przesunięcie. Brama będzie wówczas działa bez zarzutu nawet przez kilkanaście lat. Prace montażowe powinny być dopasowane pod typ bramy jaka ma znaleźć się na posesji. Producenci do każdej bramy dołączają informacje związane z tym, jak brama ma się prezentować, co oznacza, że każdy może sprawdzić, gdzie i jaki element ma się znaleźć. Prace montażowe warto zlecić profesjonalnej firmie, chociażby dlatego, że dokonanie wstępnych obliczeń wraz z pracami montażowymi daje gwarancję, że brama będzie założona prawidłowo. Od tego zaś zależą bezpieczeństwo i komfort jej użytkowania.

Obowiązkowe przeglądy

Bramy automatyczne, jak i napędy do bram powinny być poddawane systematycznym przeglądom. W trakcie prac konserwacyjnych należy skontrolować, czy wszystkie elementy elektroniczne działają bezbłędnie. Bardzo ważne jest też to, żeby były wyczyszczone, ponieważ na obudowie napędu nie mogą znaleźć się zabrudzenia lub małe owady. Nie bez znaczenia jest wyregulowanie siły przesuwu bramy. W praktyce oznacza to, że im brama jest starsza, tym bardziej siłę przesuwu należy zwiększać. Producenci określają, co ile należy sprawdzać ich konkretne napędy. Zwykle jest to 1 raz lub 2 razy w roku. Sam typ prac konserwacyjnych uzależniony jest też od typu bramy. Jeśli chcemy, by napęd zadziałał poprawnie to muszą zostać utrzymane standardy związane z jego codziennym zastosowaniem. Dobrze wykonany montaż to podstawa. Później natomiast użytkownik powinien systematycznie kontrolować, czy brama działa jak należy. Ważne jest to, aby regularnie sprawdzać, czy nie ma w jej obrębie elementów mogących zakłócić jej prawidłowe działanie. Nie bez znaczenia okaże się sprawdzenie samego mechanizmu działania bramy. Dużo w tym wypadku zależy od tego, jakie akcesoria pomocnicze ktoś dobiera. W chwili, gdy zobaczymy, że pilot, fotokomórka lub lampa ostrzegawcza nie działają jak należy powinniśmy szybko oddać je do serwisu. Musimy upewnić się, czy coś trzeba naprawić, czy też niezbędne okaże się wymienienie urządzenia na nowe. Natomiast, takie sytuacje pojawiają się rzadko. Jeśli coś jest używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem to nie ma takiego ryzyka. Działanie każdej bramy i jej poszczególnych elementów zależy od tego, jak będzie ona eksploatowana, czym będzie czyszczona i jak przebiegnie jej naprawa.

Użytkowanie i konserwacja bramy są bardzo istotne. Wyraźnie wpływają one na to, jak brama działa. Nie ma tutaj znaczenia to, o jaki typ bramy chodzi. Czynności wykonywane przy obsłudze bramy muszą natomiast być dostosowane od jej typu oraz do rodzaju napędu. Jeśli konserwacja bramy jest regularna i dopasowana do bramy to rzeczywiście nie trzeba przejmować się tym, że coś zostanie zrobione w niewłaściwy sposób. Każdy, kto myśli o tym, by na swojej posesji posiadać bramę automatyczną powinien dokładnie zapoznać się z wyznacznikami korzystania z takiej bramy. Wtedy nie będzie ryzyka, że będzie ona niesprawna.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *