Czy możliwy jest samodzielny montaż bramy garażowej?

piloty do bram

Bramy automatyczne stają się coraz bardziej popularne. Głównie montuje się je na nowych posesjach, natomiast nie brakuje również osób decydujących się na bramę zautomatyzowaną już na istniejącej posesji. Bramy montowane są przez profesjonalnych monterów, jednak jeśli ktoś posiada wiedzę na temat działania bram to może zdecydować się na montaż samodzielny. Okazuje się, że nie zawsze trzeba korzystać z usług profesjonalnej firmy.

Jak powinien wyglądać montaż bramy?

Podstawowym zadaniem jest zakup napędu do bramy, gdyż to on odpowiada za prawidłowe i bezawaryjne działanie bramy. Wybór automatycznego napędu zależy od materiału z jakiego zbudowana jest brama, jej rozmiaru oraz ciężaru każdego ze skrzydeł bramy. Należy też zwrócić uwagę na to, w jaki sposób brama jest osadzona na słupkach. Przed zainstalowaniem automatu warto sprawdzić, czy konstrukcja bramy jest dostatecznie wytrzymała. Kolejno wybiera się właściwy typ siłowników oraz dobiera energię elektryczną do ich zasilania. O tym, co jest potrzebne do tego momentu udzielają informacji sprzedawcy w sklepie. Warto zaznaczyć, że coraz więcej producentów automatyki do bram oferuje kompletne zestawy do samodzielnego montażu. Każdy zestaw zawiera: siłownik, centralę sterującą, fotokomórki, sygnalizatory świetlne oraz pilot do bramy automatycznej. W zestawie znajduje się także szczegółowa instrukcja z oznaczeniami, w jaki sposób sprawnie i bezpiecznie zamontować bramę. Po przeprowadzonym montażu należy zgłosić się do elektryka i zlecić podłączenie prądu do ogrodzenia. Miejsca wskazane na doprowadzenie prądu do słupków również będą zaznaczone na instrukcji.

Jeśli ktoś decyduje się na samodzielny montaż bramy to pierwszym zadaniem jakie ma do wykonania jest nawiercenie otworów. Należy je nawiercić w słupku i wbić w nie stalowe dyble. Później mocuje się wsporniki. Zakłada się je kluczem i dokręca śruby na każdym ze słupków. Wsporniki trzeba przymocować dodatkowo do skrzydeł bramy. Odległość jest podana w instrukcji. Trzeci etap to odbezpieczenie siłowników. Polega ono na tym, że przy zamkniętych skrzydłach bramy należy sprawdzić, czy pasują one do wsporników. Osadza się je na tak zwanym czopie, podejmując próbę otwarcia i zamknięcia bramy. Kolejny etap to montaż kabla zasilającego. Powinien on wcześniej zostać zamontowany w słupku przez doświadczonego elektryka. W pobliżu jednego ze wsporników należy zamontować programator sterujący działaniem siłowników i pozostałych urządzeń takich jak pilot do bramy i fotokomórki, które będą współpracowały ze sobą. Po obu stronach podjazdu należy zainstalować słupki na jakich zostaną umieszczone fotokomórki. Słupki należy przykręcić do niedużego, betonowego fundamentu o przekroju kwadratowym lub okrągłym. Do ostatniego etapu zalicza się montaż włącznika, na słupkach przy bramie. Uruchamiany jest on za pomocą kluczyka. I wtedy nie zostaje nic więcej jak połączenie przewodów z centralą i zaprogramowanie napędu.

Użytkowanie bramy i pilota na co dzień

Bardzo ważne jest to, w jaki sposób brama jest użytkowana na co dzień. Podstawą jest to, aby teren przed bramą był odpowiednio oczyszczony. To zapewnia prawidłowe funkcjonowanie bramy. Szczególnie należy dbać o bramę zimą. Teren wokół niej musi być odśnieżony. Skrzydła bramy muszą zawsze swobodnie się przesuwać. To jest gwarancją bezpieczeństwa użytkowania bramy. Latem, w okresie burzowym trzeba z kolei pamiętać o odblokowaniu napędu kiedy zabraknie prądu. Nie mniej ważna jest okresowa konserwacja bramy. Priorytetem jest cykliczne sprawdzanie pracy zawiasów oraz sprawdzenie prawidłowości regulacji i stanu zabezpieczeń. Warto kontrolę taką robić raz na pół roku. Nie można także zapominać o pracach naprawczych kiedy brama nie działa jak należy. Samodzielny montaż bramy garażowej nie jest trudny, jeśli zrobi się wszystkie zadania dokładnie i jak należy. Dokładne zapoznanie się z instrukcją oraz zrobienie wszystkiego tak, jak jest to opisane będzie kluczowe. Wzorowo zamontowany napęd w bramie jest najważniejszy.

Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie bramy to nie można również zapominać o tym, aby dbać o akcesoria, które są niezbędne w działaniu bramy. Będą to piloty do bram, jako urządzenia podstawowe. Należy też sprawdzać, czy fotokomórki i inne urządzenia działają bezawaryjnie. W przypadku pilota do bramy, należy wybrać ten, który będzie w największym stopniu kompatybilny z napędem i centralą sterującą. Należy też dokładnie zastanowić się nad częstotliwością na jakiej będzie działać pilot. W tym przypadku należy mieć na względzie uwarunkowania całej posesji. Kluczowe okaże się również właściwe przechowywanie pilota. Nie może być gnieciony. Nic też nie powinno zaburzać pracy działania pilota podczas otwierania i zamykania. Należy pamiętać, aby pilot był też cyklicznie sprawdzany pod kątem działania. Użytkownik musi wiedzieć, że pilot nie może być przechowywany w zbyt niskich i w zbyt wysokich temperaturach. Kiedy przestrzega się wskazanych zasad podczas montażu i eksploatacji to brama na pewno zadziała bez zarzutu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *