Pomysł na alejki w ogrodzie

kostki chodnikowe

Sposobów na aranżację ogrodu jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od wyobraźni właścicieli lub projektanta oraz budżetu, chociaż przy dużej dozie pomysłowości ten drugi aspekt traci na znaczeniu.

Bez względu jednak na to, jak ogród zostanie zaprojektowany, warto, by znalazły się w nim zadbane alejki, pozwalające w wygodny sposób przemieszczać się po terenie jednocześnie nie szkodząc roślinności. Wydeptane ścieżki wśród traw nie prezentują się bowiem zbyt estetycznie, a i nie należą do najwygodniejszych. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by alejki w ogrodzie zyskały ładny wygląd i praktyczność.

Miłośnicy ogrodów naturalistycznych zadowolą się drewnianymi alejkami, stworzonymi z pociętych na plastry pni drzew czy desek. Równie efektownym, choć wymagającym dużego nakładu pracy w utrzymaniu w czystości i pozbyciu się chwastów są alejki ze żwirku. Wyglądają one niezwykle elegancko, przywodząc na myśl lśniące w promieniach słońca alejki parku pałacowego, jednak dla uzyskania takiego efektu wymagają bardzo dużo pracy, systematycznego odchwaszczania i uzupełniania kamyków.

Lepszym rozwiązaniem, ze względu na wytrzymałość i łatwość pielęgnacji, będą alejki kamienne z kamienia naturalnego bądź poddanego obróbce. Bardzo efektownie prezentuje się na przykład kostka brukowa stylizowana na starą i wysłużoną, o nierównej nawierzchni przywodzącej na myśl kocie łby. Dawniej nazwa bruk zarezerwowana była jedynie dla nawierzchni tworzonych z ciosanych, nieregularnych kamieni. Dziś natomiast może to być albo kostka kamienna, albo betonowa. Ta druga charakteryzuje się zwykle bardziej jednolitą pod względem struktury powierzchnią i tworzy równiejsze podłoże. Wygląda bardzo estetycznie i nadaje się przede wszystkim do minimalistycznych i nowoczesnych ogrodów. Z drugiej jednak strony kostka chodnikowa charakteryzuje się dziś tak dużą różnorodnością form, rozmiarów, kształtów i kolorów, że rozgraniczenie między kamieniem a betonem nie jest już takie wyraźne i nie stanowi istotnego wyznacznika w określaniu stylu ogrodu.

Podczas gdy niewielkie kostki chodnikowe stworzą piękne, efektowne i estetyczne alejki w małych, średnich i dużych ogrodach, płyty chodnikowe nadadzą się raczej tylko do tych ostatnich. Wszystko ze względu na ich rozmiar. Z drugiej jednak strony będą ciekawym rozwiązaniem także na mniejszej powierzchni, na której mogą stanowić pojedyncze punkty rozsiane wśród traw, tworzące ciąg poprzedzielany fragmentami zieleni. Wszystko bowiem zależy od zamysłu twórcy ogrodu.