Jak samodzielnie wykonać oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne zainstalowane w ogrodzie przynosi wiele pozytywnych zalet – obecność wody niewątpliwie pozytywnie nastraja i eliminuje stres, a także poprawia mikroklimat. Warto pomyśleć o pojawieniu się w ogrodzie pięknej ozdoby, jaką jest oczko wodne, ale jak się zabrać do jego wykonania? O czym należy pamiętać w trakcie? Oto kilka profesjonalnych rad.

Przygotowanie do wykonania oczka wodnego

Na początku należy zastanowić się nad wielkością oczka oraz jego umiejscowieniem w ogrodzie. Ta druga kwestia jest nie mniej istotna niż pierwsza, ponieważ zbyt nasłonecznione miejsce może doprowadzić do przegrzania wody i rozwoju glonów, a nadmiernie zadrzewione – do zanieczyszczenia zbiornika przez spadające liście. Duże znaczenie ma również decyzja o głębokości oczka wodnego, a także o przechowywaniu w nim ryb – zauważa ekspert firmy KOSD Wrocław, która zajmuje się wydobywaniem i obróbką serpentynitu antygorytowego, z którego powstaje m.in. kamień dekoracyjny lub ogrodowy idealnie pasujący do oczek wodnych.

Wykop zbiornika

Gdy wszystkie teoretyczne kwestie są wyjaśnione, można zabierać się do obrysu oczka i jego wykopu. Należy pamiętać, że zbiornik powinien mieć co najmniej 50 cm głębokości, aby woda nie nagrzewała się nadmiernie w sezonie letnim. Jeżeli natomiast będą w nim pływać ryby, głębokość należy zwiększyć do ponad 1 m. Krawędzie dna powinny być uformowane ze spadkiem. Dzięki temu podłoże nie osunie się pod naporem wody. Na spadkach warto umieścić półki na kosze z roślinami wodnymi, a wokół oczka uformować wzniesienia na rośliny korzystając z ziemi pozostałej po wykopie.

Zalanie oczka wodą i ułożenie roślin

Następnym krokiem jest wysypanie na oczyszczone dno ok. pięciocentymetrowej warstwy piasku. Po tym zabiegu należy wyłożyć nieckę folią izolacyjną i geowłókniną uszczelniając tym samym oczko, a następnie wypełnić je wodą. Po odcięciu wystającej warstwy folii można przystąpić do wykończenia brzegów, np. poprzez umocnienie kamieniami. Fragmenty brzegów może też porastać trawa. Warto pamiętać o zielonych roślinach, ponieważ pomagają one zachować równowagę biologiczną – natleniają wodę, chronią ją przed nadmiernym nagrzaniem i dają schronienie wszystkim zwierzętom żyjącym w oczku. Ważną rolę odgrywa również roślinność wokół zbiornika – ochrania oczko przed wiatrem i słońcem oraz umacnia jego brzegi.

System filtrujący jako niezbędny oczyszczacz wody

Pielęgnacja oczka wodnego polega także na instalacji systemu filtrującego, którego celem jest oczyszczenie i napowietrzenie wody. W małych oczkach wystarczy umieścić pompę filtrującą z małym filtrem. W większych zbiornikach korzystniejsze jest posłużenie się pompą z filtrami umieszczonymi poza zbiornikiem. Dodatkowo, w oczku, w którym przebywać będą ryby, należy zainwestować w pompę napowietrzającą. Niezbędnym elementem oczka wodnego jest także oświetlenie, które można zainstalować na brzegu lub bezpośrednio w środku.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *