Jak zabezpieczyć się przed niekontrolowanym wyciekiem tworzywa z układu wtryskowego?

czujniki wycieku tworzywa

W wyniku niekontrolowanych wycieków tworzywa z dyszy wtryskarki możemy spodziewać się poważnych awarii urządzenia, prowadzących do przestoju całej linii produkcyjnej. Dla uniknięcia takich strat stosuje się rozmaite rozwiązania, przy czym najprostsze z nich, czyli stosowanie zamykanej dyszy tłoczkowej, nie należy do optymalnych, ponieważ skutkuje zaleganiem uplastycznionego tworzywa i znacznymi stratami ciśnienia w układzie.

Przyczyny niekontrolowanych wycieków tworzywa

Istnieje wiele możliwych przyczyn występowania wycieków tworzywa z układu wtryskowego. Dla prawidłowego funkcjonowania układu wtryskowego istotny jest przede wszystkim fachowo przeprowadzony montaż dyszy. Ponieważ jest ona łącznikiem między wtryskarką a formą, musi być idealnie dopasowana do kształtów oraz do wymiarów obu tych elementów.

„Pierwszą przyczyną pojawienia się wycieku z układu wtryskowego jest nieprawidłowy montaż. Nieszczelności na połączeniu forma-wtryskarka mogą wynikać z braku wiedzy i doświadczenia montażysty, ale częściej powodowane są obecnością ciał obcych pomiędzy poszczególnymi elementami” – zauważa ekspert z ELS Poland.

Zdarza się także, że do niekontrolowanego wycieku dochodzi po dłuższym czasie bezawaryjnej pracy wtryskarki. W takich sytuacjach przyczyną może być poluzowanie elementów mocujących dyszę lub zużycie technologiczne części konstrukcyjnych układu, jakże często przedwczesne. Problemy mogą pojawić się również w wyniku błędów w samym procesie produkcyjnym. W przypadku układów z gorącymi kanałami, wyciek może być spowodowany zbyt dużą temperaturą dyszy lub nieprawidłowym ustawieniem kanału.

Zabezpieczenia przed niekontrolowanym wyciekiem tworzywa

Zapobieganie niekontrolowanym wyciekom tworzywa powinno więc skupiać się przede wszystkim wokół prawidłowego montażu dyszy i przestrzegania określonych przez producenta wtryskarki zaleceń odnośnie sposobu użytkowania maszyny. Jednak nawet najwyższa precyzja instalacji nie jest w stanie zapobiec stopniowemu zużywaniu się poszczególnych elementów, toteż w celu zabezpieczenia się przed poważniejszymi awariami warto stosować czujniki wycieku tworzywa.

Uniwersalne czujniki wycieku uplastycznionego tworzywa mogą być stosowane na wszystkich rodzajach wtryskarek. Pomimo że nie są w stanie powstrzymać samego wycieku, ich wykorzystanie pozwala natychmiast wykryć problem i podjąć kroki zapobiegające dalszym uszkodzeniom.

Zamontowany na dyszy wtryskowej czujnik, w przypadku kontaktu z tworzywem uruchamia alarm dźwiękowy i świetlny. Dzięki temu operator maszyny może natychmiast zatrzymać jej pracę, co pozwoli zapobiec dalszemu wyciekowi i poważniejszym awariom uniemożliwiającym dalszą pracę wtryskarki, np. uszkodzeniom grzałek opaskowych, czujników temperatury i ciśnienia, degradacją mat termoizolacyjnych (o ile są zamontowane). W dalszej konsekwencji awarie te wymagają przeprowadzenia kosztownych napraw i najczęściej w najbardziej nieodpowiednim momencie. Bardziej zaawansowane instalacje czujników posiadają opcję integracji z układem sterowania wtryskarki, co pozwala np. na automatyczne wyłączenie maszyny w przypadku pojawienia się wycieku.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *