Koparko-ładowarki i nie tylko. Najpopularniejsze maszyny budowlane

Maszyny budowlane

Koparko-ładowarki to jedne z najpopularniejszych maszyn budowlanych, które kojarzymy z robotami ziemnymi – ale nie jedyne. To także zminiaturyzowane wersje koparek i ładowarek, spycharki, zgarniarki, równiarki, walce, ubijarki, zagęszczarki i wiele, wiele innych, a warto przy tym zaznaczyć, że maszyny do robót ziemnych to nie jedyne maszyny budowlane. Na top listę najpopularniejszych maszyn budowlanych z powodzeniem możemy wpisać także wszelkiego rodzaju dźwigi i podnośniki.

Maszyny budowlane do robót ziemnych

Maszyny budowlane wykorzystywane do robót ziemnych możemy podzielić na kategorie według kilku różnych kluczy. W zależności od sposobu urabiania gruntu maszyny budowlane do robót ziemnych dzielimy na te do odspajania i usuwania, ładowania i usuwania, odspajania i przesuwania, a także do zagęszczania urobku. Koparko-ładowarka jest przykładem maszyny, która może odspajać, ładować i usuwać urobek, a więc łączy cechy maszyn z dwóch pierwszych kategorii. Kolejny podział to podział ze względu na rodzaj podwozia – tu wyróżniamy maszyny gąsienicowe, kołowe, szynowe, pontonowe, a nawet rzadko widywane maszyny kroczące do prac w ekstremalnie trudnych warunkach. Większość mniejszych firm budowlanych nie decyduje się na zakup własnych ciężkich maszyn do robót ziemnych, ponieważ jest to nieopłacalne. Prosty przykład: firma, która zajmuje się budową domów jednorodzinnych. Z koparki lub koparko-ładowarki skorzysta tylko przy wykopach pod fundamenty na początku robót, a pod koniec prac z maszyny do wyrównania terenu posesji. Zdecydowanie bardziej opłaca się wynająć maszyny budowlane niż kupić je, by później użyć ich raz na jakiś czas, a przez cały rok płacić za miejsce, gdzie będą przechowywane.

Podnośniki i dźwigi

Kolejne maszyny budowlane, które zaliczamy do tych najpopularniejszych to maszyny do prac na wysokościach. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, najpopularniejsze są podnośniki nożycowe i podnośniki teleskopowe. Mogą to być maszyny samojezdne (spalinowe, elektryczne) lub na przyczepach samochodowych. Nowoczesne podnośniki to maszyny, które zapewniają komfort pracy i pełne bezpieczeństwo. Do prac na wysokich budynkach wykorzystywane są dźwigi towarowo-osobowe o dużym udźwigu, którymi jednocześnie może się przemieszczać nawet kilkanaście osób.

W wypożyczalniach sprzętu budowlanego dostępnych jest wiele różnych maszyn i urządzeń, które ułatwiają prace, czy bez których wykonanie niektórych robót byłoby wręcz niemożliwe. Czasy, kiedy budowa kojarzyła nam się przede wszystkim z łopatą, bez wątpienia przeminęły definitywnie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *