Co zrobić, gdy na ciele znajdziemy kleszcza?

jak usunąć kleszcza

Kleszcze są aktywne przez bardzo długi czas w ciągu roku- od marca do listopada. Można je spotkac w lasach, parkach, na łąkach, czyli w miejscach, w których często spacerujemy. Niestety ugryzienie przez kleszcza jest niebezpieczne, ponieważ może przenosić groźne choroby.

W które miejsca atakują kleszcze?

Gdy kleszcz dostanie się na skórę człowieka, szuka miejsca, w którym naskórek jest cienki i wilgotny. Zatem najczęściej można go znaleźć za uszami, pod pachami, w dołach podkolanowych, w pachwinach. Wbity w skórę kleszcz nie powoduje bólu, swędzenia lub podrażnienia, dlatego z powodzeniem może żerować na człowieku kilka dni. Mimo zabezpeieczeń po przyjściu do domu zawsze należy obejrzeć całe ciało. Problem pojawia się w momencie, gdy na ciele znajdujemy kleszcza. Pojawiają się pytania: jak usunąć kleszcza? co robić aby sobie nie zaszkodzić?

Jak usunąć kleszcza?

Najważniejsze jest, żeby jak najszybciej usunąć niechcianego intruza. Nie wolno czekać do wizyty u lekarza, ponieważ im krócej kleszcz bytuje na skórze, tym mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się groźną chorobą. Nie wolno smarować niczym kleszcza, zanim się go wyjmie. Zatem, jak usunąć kleszcza? Najlepiej zaopatrzyc się w aptece w specjalny zestaw do usuwania kleszczy i zawsze miec go pod ręką. Przed użyciem narzędzie powinno byc zdezynfekowane wodą utlenioną lub alkoholem. Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Po wyjęciu sprawdzamy, czy został usunięty w całości. Konieczna jest obserwacja, czy nie doszło do zakażenia lub czy pojawił się rumień wędrujący.

Czym grozi ugryzienie przez kleszcza?

Szacuje się, że nawet 40% tych pajęczaków roznosi choroby. Kleszcze najczęściej roznoszą boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, natomiast rzadziej anaplazmozę czy babeszjozę. Objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który nie zawsze występuje. Może się pojawić około 7 dni od kontaktu kleszcza z człowiekiem. Objawami zakażenia mogą być stany grypopodobne, takie jak: bóle mięśni i stawów, osłabienie, stany podgorączkowe. Konsekwencją boleriozy mogą być zaburzenia układu nerwowego.

Kleszczowe zapalenie mózgu objawia się gorączką, bólami mięśni i głowy. U niektórych dochodzi do drugiej fazy choroby, czyli do pojawienia się objawów neurologicznych oraz coraz wyższa gorączka i silniejsze bóle głowy. Mogą pojawić się również nudności i wymioty. Konsekwencje kleszczowego zapalenia mózgu mogą być groźne m.in. zapalenie rdzenia kręgowego lub mózgu co powoduje niedowłady kończyn, a u około 2% przypadków dochodzi do zgonu. Dlatego warto się zaszczepić przeciwko tej chorobie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *