Co pić w upały i jak uzupełniać elektrolity?

elektrolity

Upał bywa nieznośny, szczególnie w mieście, gdzie mury i ulice nagrzewają się tak mocno, że temperatura otoczenia wzrasta o kilka stopni. Wtedy pocimy się bardziej niż zwykle, dlatego trzeba przyjmować więcej płynów. Jakie płyny są najlepsze, aby przetrwać upały i jak zapobiec utracie elektrolitów?

Kilka wskazówek jak przetrwać upały.

  • Między godziną 10 a 16 najlepiej pozostać w domu lub w innym miejscu, najważniejsze, aby nie wystawiać się na słońce. W tym czasie wytężony wysiłek fizyczny także nie jest wskazany.
  • Gdy jest konieczność wyjść z domu, w miarę możliwości trzeba przebywać w cieniu oraz nosić kapelusz czy czapkę z daszkiem. Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć litry pochłaniające promieniowanie UVA i UVB.
  • Pić należy małymi porcjami, ponieważ wypicie dużej ilości wody przed wyjściem z domu nie wykluczy odwodnienia, tylko sprawi, że serce ma do przetoczenia więcej płynów, zatem jest obciążone.
  • Ubrania powinny być z naturalnych materiałów, zwiewne i cienkie, najlepiej w jasnych kolorach. Na skórę należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, aby uniknąć poparzenia słonecznego.
  • Osoby przyjmujące leki, szczególnie leki moczopędne i na zaburzenia psychiczne, powinny szczególnie uważać, ponieważ przy odwodnionym organizmie stężenie leków staje się wyższe.
  • Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych może prowadzić do przeziębienia lub nawet anginy i zapalenia zatok.

Jakie płyny należy pić podczas upałów i jak uzupełniać elektrolity?

Wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sole mineralne, czyli elektrolity. Dlatego podczas upałów trzeba pić minimum 2 litry płynów, niezależnie od tego, czy pojawia się uczucie pragnienia, czy nie. Gdy pijemy za mało, grozi nam odwodnienie i przegrzanie organizmu. Oprócz wody mineralnej trzeba pic także soki, najlepiej ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw, np. pomidorów. Picie soku pomidorowego jest dobrym sposobem na uzupełnianie elektrolitów, ponieważ jest bogatym źródłem potasu. Najlepsza woda w upały to ta wysokozmineralizowana z dodatkiem cytryny, melisy lub mięty. Trzeba pamiętać, że wraz z potem najwięcej tracimy sodu i chloru, a woda mineralna nie uzupełni tych braków. Dlatego trzeba jeść w tym czasie słone potrawy. Odwodnieniu zapobiegają także owoce, nie tylko soki. Warto sięgnąć po morele, czereśnie, truskawki, brzoskwinie, melony oraz zielone ogórki, które zawierają bardzo dużo wody i potasu. Można pić miętę, która wychładza organizm oraz napoje izotoniczne, które uzupełnią elektrolity.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *