5 złotych reguł, jak dbać o swojego laptopa

Laptop potrzebny jest nam do pracy, do nauki czy dla rozrywki. Posługujemy się nim w domu, na uczelni, w pracy, w szkole, czy na świeżym powietrzu. Komputer mobilny – notebook, potocznie nazywany po prostu laptopem, zrewolucjonizował sferę komputerów na świecie. Dzięki niemu można zabrać ze sobą swój prywatny komputer wszędzie. Uwaga! Jak zadbać o laptopa, aby długo służył swojemu właścicielowi i nie zawiódł go w najmniej odpowiedniej chwili?

Zasada numer 1. Uszkodzenia mechaniczne – z laptopem jak z jajkiem?

Dla wielu z nas jasne jest to, że laptopa należy traktować z należytą delikatnością. Co prawda jest mniej wrażliwy niż wspomniane jajko, ale warto zachowywać ostrożność przy jego przenoszeniu lub przewożeniu z miejsca na miejsce. Uszkodzenia mechaniczne zdarzają się w przypadku notebooków bardzo często. Zalanie komputera kawą czy innym napojem to codzienność, z jaką mierzy się m.in. serwis laptopów w Szczecinie – Dalian Trading. Oczywiście wielu sytuacji nie można uniknąć, ale można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Jeśli do uszkodzenia mechanicznego komputera dojdzie w okresie gwarancji, serwis naprawi go, a producent pokryje koszty naprawy. Gorzej, jeśli gwarancja nie obejmuje uszkodzeń tego typu lub jej okres już się skończył. Wtedy koszt usługi serwisowej w wielu przypadkach może być wysoki, zwłaszcza jeśli poza wymianą uszkodzonych podzespołów, serwis będzie musiał odzyskiwać utracone dane zapisane na dysku twardym pamięci komputera mobilnego.

Zasada numer 2. Przenoszenie komputera

Laptop nie znosi nagłych wstrząsów, dlatego przy jego przenoszeniu powinniśmy zachować ostrożność. Zwykle laptopy są wyposażone w dyski magnetyczne, które źle znoszą potrząsanie nimi, kiedy laptop jest włączony. Dlatego nie należy go nosić podczas pracy, ani tuż po zamknięciu pokrywy – trzeba kilka minut odczekać, ponieważ komputer nie wyłącza się od razu.

Zasada numer 3. Praca na baterii i z zasilaniem

Najszybciej w notebookach psują się baterie, ponieważ wielu użytkowników nie wie, jak prawidłowo z nich korzystać. Mitem jest, że można przedłużyć żywotność baterii, wyjmując ją z niego i korzystając ze sprzętu tylko „na kablu”. Nie należy zawsze i wszędzie pracować z podłączonym do laptopa zasilaniem. Najlepiej od czasu do czasu popracować na baterii do momentu, aż poziom jej naładowania spadnie niemalże do zera.

Zasada numer 4. Praca na podstawce lub biurku

Bardzo często korzystamy z laptopa, leżąc w łóżku i trzymając go na kolanach. W ten sposób hamujemy obieg powietrza i możemy doprowadzić do przegrzania sprzętu. Jeśli już chcemy leżeć i pracować na laptopie, skorzystajmy z chłodzących podstawek.

Zasada numer 5. Zadbajmy o czystość laptopa

Po kilkumiesięcznym użytkowaniu komputera mobilnego, pod przyciskami zaczyna gromadzić się brud, kurz, włosy czy resztki pożywienia. Należy je usunąć, jeśli nie chcemy dopuścić do przegrzania urządzenia. Można to zrobić przy użyciu pojemnika ze sprężonym powietrzem, którym przedmuchamy nasz komputer. Dobrze jest też go rozkręcić i zadbać w podobny sposób o jego wnętrze lub oddać go w tym celu do serwisu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *