Problemy z tarczycą? Możliwe, że zmagasz się z chorobą Hashimoto

Hashimoto

Hashimoto choroba określana także jako autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, należy do jednej z najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy. Gdy pojawiają się problemy z tym gruczołem, a wykonane badania ujawniają niewłaściwy poziom hormonów tarczycy, istnieje prawdopodobieństwo rozwoju tego schorzenia.

Tarczyca Hashimoto

Tarczyca jest gruczołem zbudowanym z komórek pęcherzykowych, znajdującym się w dolnej części szyi. W komórkach tarczycy zachodzi synteza najważniejszych hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny. To właśnie poziom tych hormonów badamy podczas pobierania krwi, dzięki czemu można stwierdzić, czy pojawiające się objawy spowodowane są rozwojem choroby.

Hashimoto objawy

Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy związane jest z niedoborami powyższych hormonów. Niedoczynność tarczycy ma zatem związek ze spowolnieniem procesów metabolicznych. Organizm zaczyna zmagać się ze zmniejszoną produkcją ciepła, ograniczeniem ukrwienia skóry i organów wewnętrznych, a także spowolnioną perystaltyką jelit. Hashimoto objawy charakterystyczne dla choroby to konsekwencja nieprawidłowo przebiegających procesów, w tym metabolicznych.

Przez długi czas Hashimoto choroba może nie ujawniać się, nie dając szczególnych objawów. Jeśli jednak dochodzi do nadmiernego zmęczenia, ciągłej senności, problemów z wypadającymi włosami, obrzękami stawów, przyrostem masy ciała, z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzialny za powyższe jest gruczoł tarczycy.

Hashimoto objawy są także determinowane przez wiek i płeć. U dzieci w przypadku schorzenia dochodzi do zaburzeń wzrostu i rozwoju, u kobiet pojawiają się problemy z cyklem miesiączkowym, a u mężczyzn zaburzenia wzwodu.

Hashimoto dieta

Schorzenie sprawia problemy z leczeniu, bo nie można wykluczyć przyczyny i leczyć niejako od podstaw. Pacjenci jednak, zwykle dobrze reagują na zastosowanie lewotyroksyny, która stanowi syntetyczny analog hormonu tarczycy – tyroksyny. Nie bez znaczenia jest codzienna dieta. Jeśli pojawiają się wątpliwości, jakie żywienie powinno być stosowane na co dzień, warto dopytać lekarza lub poszukać sprawdzonych informacji pośród serwisów medycznych, wpisując w wyszukiwarkę hasło 'Hashimoto dieta’. Wiele cennych informacji można także znaleźć pod zapytaniem 'tarczyca Hashimoto’.

Pewne jest natomiast, że tak jak w przypadku zdecydowanej większości schorzeń, liczy się jakość spożywanych produktów, dlatego Hashimoto dieta bazuje przede wszystkim na wartościowych artykułach spożywczych, w tym obfitujących w goitrogeny, wykazujące korzystny wpływ na układ odpornościowy pacjentów zmagających się z Hashimoto. Połączenie indywidualnie dobranych metod leczenia z wysoko jakościową, codzienną dietą, pozwala na normalne funkcjonowanie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *