Witamina C – „lewo-” czy „prawoskrętna”?

Witamina C

Witamina C to substancja traktowana przez wielu ludzi, jako doskonały środek wzmacniający odporność organizmu oraz antidotum w przypadku chorób infekcyjnych. W ostatnim czasie wybuchła dyskusja na temat jej skręcalności, zwłaszcza wśród zwolenników leczenia niekonwencjonalnego.

Witamina C „lewoskrętna” – właściwości i działanie

Nie pozostawia wątpliwości fakt, że każdy człowiek słyszał o kwasie L-askorbinowym, a większość nawet stosowała w postaci preparatów w tabletkach do połykania, bądź tych rozpuszczanych w wodzie. Witaminę tę dostarczamy organizmowi (nawet, jeśli nieświadomie) w postaci warzyw oraz owoców. Zawierają ją m.in.: pomarańcze, cytryna, natka pietruszki, truskawki, kiwi, jagody, kalafior, czy szpinak. Z łaciny laevus oznacza lewy, stąd też zapewne nazwa, którą posługują się propagatorzy leczenia naturalnego – witamina C „lewoskrętna”. Opinie na jej temat w środowisku stricte lekarskim są diametralnie różne od głoszonych przez wyżej wymienioną grupę szerzycieli. Ich zdaniem nie ma oddzielnych typów kwasu L-askorbinowego i być ich nie może, co potwierdzają liczne udokumentowane badania. Biorąc pod uwagę tenże fakt należy przyjąć, że nie istnieje podział na witaminę „-prawo” i „lewoskrętną”.

Witamina C „lewoskrętna” – fakty i mity

Zdaniem osób z grona medycznego sztuczne przypisywanie witaminie C „lewoskrętnej” niesamowitych działań w zakresie kwestii dotyczących zdrowia to jedynie chwyt marketingowy. Ma on na celu zwiększenie dochodów kosztem niczego nieświadomych ludzi. Głosiciele teorii o nadzwyczajnych efektach uzyskanych dzięki „jedynej i niepowtarzalnej” witaminie stanowczo ja podtrzymują. Tak naprawdę nie wiadomo, czy naprawdę wierzą w jej cudowność, czy po prosto chcą wykorzystać naiwność innych.

Witamina C „lewoskrętna” dla dzieci – dlaczego należy uważać?

Dziecko to największy skarb i duma dla rodzica. W trosce o zdrowie naszych pociech możemy zabłądzić ufając pseudolekarskim pogadankom o cudownych specyfikach, które magicznie uzdrowią chorego malucha. Samozwańczy specjaliści coraz częściej propagują cudowny lek – witamina C lewoskrętna Dawkowanie jej według nich to nierzadko ilość przekraczająca możliwości wydalania z ludzkiego organizmu. Przedawkowanie kwasu L-askorbinowego skończyć się może dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Dlatego ostrożnie podchodźmy do spraw związanych z naszym zdrowiem.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *