Zarządzanie powierzchniami biurowymi – skuteczne rozwiązania

Zarządzanie powierzchniami biurowymi

Dynamiczny rozwój gospodarki przyczynia się do wzrostu zainteresowania różnego rodzaju nieruchomościami. Na szczególną uwagę zasługują tu powierzchnie biurowe, których sukcesywnie przybywa. Zarządzanie nieruchomością biurową to wyzwanie wymagające dużych nakładów nie tylko środków, ale też czasu i wiedzy. Na czym dokładnie polega specyfika zarządzania powierzchniami biurowymi?

Specyfika zarządzania powierzchniami biurowymi – cele i wyzwania

Pojęcie powierzchni biurowych dotyczy nie tylko coraz większej ilości nowo powstających biurowców, ale też siedzib różnego rodzaju przedsiębiorstw, np. banków. Wszelkie tego typu lokale należą do kategorii nieruchomości komercyjnych, co determinuje specyfikę zarządzania biurami. Nieruchomości komercyjne to bowiem inwestycje nastawione na zysk, stanowiące nie tylko lokatę kapitału, ale przede wszystkim źródło dochodów. Dlatego zarządzanie powierzchniami biurowymi to nie tylko bieżąca ich obsługa i utrzymanie w dobrym stanie, ale to też opracowywanie strategii i wdrażanie działań mających na celu sukcesywne podnoszenie wartości lokali na rynku.

„Z jednej strony zarządca musi sprawować pieczę nad powierzchniami biurowymi, dbając o ich obsługę techniczną, bezpieczeństwo i czystość, ale z drugiej strony powinien również dążyć do optymalizacji kosztów oraz kreowania i utrzymania pozytywnego wizerunku marki. – Mówi przedstawiciel NAI Estate Fellows. – Istotne znaczenie ma tu troska o komfort pracowników biur, a także budowanie pozytywnych, długofalowych relacji z najemcami, co pomoże w uzyskaniu konkurencyjnej pozycji na rynku”.

Dzięki temu możliwe będzie poszerzanie grona najemców, a co za tym idzie utrzymanie zysków z inwestycji na satysfakcjonującym poziomie.

Zadania zarządcy powierzchniami biurowymi

Ze względu na specyfikę zarządzania powierzchniami biurowymi, właściciele chętnie korzystają w tym zakresie z usług profesjonalnych zarządców. Co dokładnie należy do ich obowiązków?

  • Obsługa budynku – zarządca sprawuje bieżącą opiekę nad nieruchomością, dbając o jego stan techniczny i kwestie związane z remontami oraz nadzorami.
  • Utrzymanie gospodarki ekonomicznej – ważnym aspektem zarządzania biurami są finanse, w tym opracowywanie budżetów czy przeprowadzanie audytów.
  • Kreowanie pozytywnego wizerunku nieruchomości – zarządca opracowuje strategie marketingowe w oparciu o analizę rynku, potrzeby najemców oraz oczekiwania inwestora.
  • Podnoszenie wartości powierzchni biurowych – efektywne zarządzanie nieruchomością to umiejętne inwestowanie np. w prace modernizacyjne.
  • Utrzymywanie kontaktów z najemcami – negocjacje umów i stawek czynszów, dbanie o dobre relacje.

Jak zatem się okazuje, skuteczne zarządzanie powierzchniami biurowymi to zadanie wymagające działania na wielu płaszczyznach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *