Jak wykonać hydroizolację parkingu?

Hyperdesmo-Classic

Piętrowe parkingi to dość często spotykany element miejskiego krajobrazu, występujący zazwyczaj w miejscach charakteryzujących się wyjątkowo dużym natężenia ruchu drogowego. Aby obiekt taki skutecznie spełniał swoją rolę, musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami mogącymi powodować jego niszczenie. W celu ochrony podłoża przed gromadzącą się wilgocią, często stosuje się płynne membrany hydroizolacyjne.

Czym jest płynna hydroizolacja dachu?

Hydroizolacja w płynie to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku – jednym z wiodących producentów tego typu systemów jest marka Alchimica. Na hydroizolację składa się kilka warstw, nakładanych na daną powierzchnię przy użyciu narzędzi i urządzeń malarskich. W miarę schnięcia, warstwa płynu tężeje, wiążąc się na stałe z powierzchnią i tworzy na niej trwałą, elastyczną i nieprzepuszczalną dla wody powłokę. Zaletą tego rozwiązania jest, że w powstała powłoka nie posiada szwów i innych śladów łączenia, przez co odznacza się wyjątkowo wysoką szczelnością.

Jak wykonuje się hydroizolację parkingu?

Podstawą przy wykonywaniu wszystkich typów hydroizolacji, w tym również izolacji parkingów, jest ścisłe stosowanie się do instrukcji producenta danego systemu. Pierwszym etapem jest zaopatrzenie się w odpowiednie dla danego zadania produktów (warto skorzystać z pomocy specjalisty) oraz sprzętu. Do nakładania powłok możemy użyć ręcznych narzędzi malarskich, takich jak wałki, pace, ściągaczki – do większych powierzchni zalecane jest użycie natrysku hydrodynamicznego. Na czas pracy należy ubrać się w zalecane ubranie robocze, czyli rękawice i kombinezon. Pamiętać powinniśmy również o tym, żeby prace była wykonywana w czasie odpowiednich warunków pogodowych – przy temperaturze między 5 a 35 stopniami C i wilgotności powietrza nie wyższej, niż 95%. Powłoki nie powinny być aplikowane na brudne, zakurzone i wilgotne powierzchnie.

Etapy prac

Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu powierzchni, pierwszym etapem prac jest zagruntowanie podłoża. Używamy w tym celu gruntu Microsealer-50, Geodesmo-50 lub Aquasmart-Dur – wybór uzależniony jest od rodzaju powierzchni, jej porowatości etc. Po nałożeniu warstwy gruntu należy przystąpić do uszczelnienia kątów wewnętrznych powierzchni oraz dylatacji. W tym celu warto użyć masy uszczelniającej Hyperseal-Expert-150. Dopiero na zagruntowane podłoże można nałożyć właściwą warstwę hydroizolacji. Do parkingów zalecana jest powłoka w płynie Hyperdesmo-Classic. Powłoka nanoszona jest zwykle w trzech warstwach – aby skrócić czas oczekiwania na wyschnięcie preparatu, zaleca się zastosowanie preparatu Accelerator-3000, który w odpowiednich proporcjach powinien być zmieszany z powłoką przez aplikacją (należy do tego użyć mieszarki ustawionej na zgodną z instrukcją ilość obrotów). W celu zwiększenia wytrzymałości powłoki nakłada się na nią warstwę ochroną Hyperdesmo-Ady-E, która może być zabarwiana na wybrany kolor. Chroni oni powłokę przed uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV. Ostatnim etapem prac jest malowanie linii dla ruchu pojazdów i pieszych – w tym celu używa się preparatu Aquasmart-TC 2K Floor Protect, który nakłada się po 48 godzinach od nałożenia poprzedniej warstwy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *