Garść winnych ciekawostek

Wielu ludzi – przynajmniej okazyjnie – pozwala sobie na skosztowanie lampki wina.

Jednak panują pewne kulturowe ustalenia dotyczące tego, jaki rodzaj wina jest odpowiedni na daną okazję czy porę dnia. Dodatkowo należy nadmienić, że wybranie odpowiedniego wina na kolację z przyjaciółmi też nie jest wcale łatwe – możemy mieć przecież odmienne gusta smakowe.

Rodzaje win

Podział, który najbardziej daje się we znaki, to ten ze względu na zawartość cukru. W tej kategorii wyróżniamy wina wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Wino wytrawne zawdzięcza swój smak temu, iż drożdże przefermentowały cały cukier zawarty w winogronach, z których powstało wino. Istnieje również podział ze względu na barwę, a ona – wbrew pozorom – nie zależy wcale od koloru winogron, tylko sposobu produkcji. Wino czerwone produkuje się rozgniatając winogrona razem ze skórką, podobnie jak wino różowe. Białe zaś tworzone jest ze świeżego soku z winogron. Długość maceracji również ma wpływ na barwę wina.

Francuskie czy włoskie?

Warto zwrócić również uwagę na to, z jakiego kraju pochodzi wino. Wina francuskie cieszą się popularnością na całym świecie, choć wiadomo, że ile smakoszy, tyle odmiennych gustów. Tak naprawdę krzywdzące byłoby stwierdzenie, że wina z konkretnego kraju zawsze muszą być wytworne lub niszowe. Pozwólmy sobie najpierw wypróbować różne wina pochodzące z danego kraju i odnotować widoczne różnice między nimi.

Co kochamy w winie?

Być może to, iż wino cieszy się znacznym powodzeniem w wielu środowiskach, zależy nie tylko od wyjątkowego smaku, ale też od tego, że działa korzystnie na nasz humor oraz również układ trawienny. Wiadomo, że wino wzmaga apetyt i stymuluje wytwarzanie enzymów trawiennych. Dzięki swoim moczopędnym właściwościom wpływa również korzystnie na pracę nerek, pomagając w wydaleniu produktów przemiany białka, które nie są już potrzebne organizmowi. Być może nie myślimy o tym podczas degustacji, ale podświadomie czujemy się lepiej – to znak, że wino już działa w naszym organizmie.

Savoir-vivre

Dawniej do czerwonych mięs można było podać tylko czerwone wino, do drobiu i ryb – tylko białe. Na szczęście nie obowiązuje już większość tych rygorystycznych zasad, ale wciąż aktualne pozostają ustalenia dotyczące kolejności podawania win: białe zawsze przed czerwonymi, młode wcześniej niż starsze a wytrawne przed słodkimi. Należy respektować te zasady, jeśli zależy nam na powszechnym uznaniu dla naszej wiedzy o kulturze picia wina.

°C

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wino-rodzaje-wlasciwosci-wplyw-wina-na-zdrowie_38871.html°C

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wino-rodzaje-wlasciwosci-wplyw-wina-na-zdrowie_38871.html°C

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/wino-rodzaje-wlasciwosci-wplyw-wina-na-zdrowie_38871.html,

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *