Na czym polega integracja systemów alarmowych?

ATLine

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie w swoim domu. Pragniemy chronić nasz dobytek i troszczymy się o bezpieczeństwo naszych bliskich. Z drugiej strony, informacje o włamaniach i kradzieżach docierające z różnych źródeł budzą niepokój i obawy. Przed włamywaczami można jednak się uchronić, a na rynku mamy bardzo duży wybór systemów zabezpieczeń, które to umożliwią.

Najrozsądniej jest skorzystać z porady fachowców, jaki system w naszym przypadku zadziałałby najlepiej. Jeśli jednak chcemy zwiększyć swoją pewność ochrony, powinniśmy rozważyć instalację zintegrowanego systemu alarmowego. Jego działanie polega na połączeniu w całość poszczególnych instalacji, autonomicznych pod względem funkcji pełnionych w obiekcie. Będzie on wtedy realizował wszystkie zadania stawiane poszczególnym częściom wchodzącym w jego skład, a jednocześnie pozwala np. ustalić trasę intruza na naszym terenie. Taki system steruje wieloma funkcjami i kontroluje wiele urządzeń wykonawczych w budynku.

Jako części składowe takiego systemu najczęściej wykorzystuje się:

  • kamery termowizyjne – wychwytują kontrast między ciepłem emitowanym przez ciało a temperaturą otoczenia, systemy termowizji zdolne są tworzyć niezwykle szczegółowy obraz bez względu na panujące warunki atmosferyczne i poziom oświetlenia terenu.
  • czujniki dualne – idealne rozwiązanie dla obiektów zewnętrznych. Wychwytują jedynie istotne sygnały, ignorując obiekty, takie jak fauna lub flora. W zależności od konfiguracji system wchodzi w stan alarmu w sytuacji naruszenia sekcji podczerwieni i mikrofali w tym samym czasie, co pozwala na uniknięcie fałszywych alarmów.
  • sensoryczne kable zakopywane – zakopywane kable potrafią wykrywać intruzów wchodzących w pole magnetyczne wytwarzane przez te kable lub reagują na zmianę siły nacisku na grunt wskutek powstałych różnic ciśnienia,
  • systemy ochrony obwodowej – to między innymi napłotowe systemy alarmowe, ostrzegają przed intruzem, jednocześnie zapewniając całkowitą swobodę ruchu osób znajdujących się w obrębie ogrodzenia,
  • bariery podczerwieni, bariery mikrofalowe i potrójnej technologii – systemy te składają się z nadajnika oraz odbiornika, zainstalowanych naprzeciwko siebie wzdłuż linii ogrodzenia. Nadajnik emituje wiązkę podczerwieni, które odbierana jest przez fotodiodę znajdującą się wewnątrz odbiornika. Jeśli wiązka zostanie przerwana, bariera wysyła sygnał, który następnie jest analizowany, podobnie jak w przypadku systemów ochrony obwodowej w celu uniknięcia fałszywego alarmu. Na podobnej zasadzie, choć z wykorzystaniem innej technologii działają bariery mikrofalowe.
  • zamki szyfrowe mechaniczne i elektroniczne.

Żeby taka integracja miała sens, a cały system działał sprawnie i efektywnie korzystał ze wszystkich swoich możliwości, powinien być zaprojektowany i instalowany przez firmę, która ma doświadczenie w instalacji takich nowoczesnych rozwiązań i udogodnień. Firmą, która jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła budowę zintegrowanych systemów alarmowych jest ATLine. Jeśli szukamy rzetelnych fachowców, powinniśmy zacząć swoje poszukiwania od sprawdzenia oferty tej właśnie firmy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *