Jeździsz bez prawa jazdy? Jak działa w takim przypadku Twoje OC i AC?

prawo jazdy

Od 18 maja łatwiej jest utracić prawko. Wystarczy, że nie zauważysz tablicy drogowej oznaczającej teren zabudowany i pomkniesz tam o 50 km/h szybciej niż dozwolono. Wielu będzie nadal jeździć, pomimo zatrzymania dokumentu przez policję. Co grozi tym, którzy mimo braku uprawnień zdecydują się usiąść za kierownicą?

Kierowcy poruszającemu się bez prawa jazdy, jak każdemu innemu może się przytrafić kolizja lub wypadek – jako poszkodowanemu lub sprawcy. Zazwyczaj w takiej sytuacji ochronę zapewniają ubezpieczenia OC i AC. Jednak brak uprawnień sprawia, że wypłata odszkodowania może być niekiedy po prostu niemożliwa. Oznacza to tyle, że jazda bez dokumentów, a więc z pominięciem prawa, na pewno będzie dla kierowcy bardzo kosztowna. Możliwe skutki wypadku drogowego z udziałem kierowcy bez prawa jazdy obrazują trzy niżej wymienione sytuacje:

1: Ubezpieczenie OC – sprawca wypadku nie ma prawa jazdy

Obowiązkowe ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej (OC) zapewnia osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym wypłatę odszkodowania z polisy posiadanej przez sprawcę kolizji/wypadku. Jeśli wypadek spowodował kierowca nieposiadający uprawnień do prowadzenia pojazdu, to OC zadziała, a więc poszkodowani otrzymają należne odszkodowanie. Jednak za wyrządzone szkody sprawca będzie musiał zapłacić sam. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma bowiem prawo zastosować regres, czyli zażądać od sprawcy zwrotu wypłaconych odszkodowań. Ten przepis wynika bezpośrednio z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i stosują się do niego wszyscy ubezpieczyciele.

2: Ubezpieczenie OC – poszkodowany nie ma prawa jazdy

Zdarzyć się może także, że to nieposiadający uprawnień do kierowania autem zostaje poszkodowany na drodze. W takim przypadku ubezpieczyciel ocenia związek przyczynowo skutkowy pomiędzy brakiem prawa jazdy, a powstaniem szkody lub jej rozmiarem. W zależności od okoliczności towarzystwo może w części lub całościowo uchylić się od odpowiedzialności za zdarzenie. Jednak w praktyce trudno jest udowodnić, że brak uprawnień miał wpływ na powstanie szkody. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem brak prawa jazdy nie wyklucza wypłaty świadczeń. Może mieć natomiast znaczący wpływ na jego wysokość.

3: Ubezpieczenie AC – właściciel pojazdu nie ma prawa jazdy

Gdy kierowca bez prawa jazdy zechce skorzystać z własnego AutoCasco (AC), aby naprawić uszkodzony z własnej winy pojazd, może się okazać, że jest to niemożliwe. Co prawda istnieje cień szansy, że ubezpieczyciel pozytywnie rozpatrzy jego zgłoszenie, ale rezultat takiego rozwiązania jest niewielki. Z punktu widzenia ubezpieczycieli taka sytuacja jest jednym z podstawowych wyłączeń odpowiedzialności. Zapis o tym znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU) większości firm. Niekiedy swego rodzaju okoliczność łagodzącą może stanowić to, że brak uprawnień nie miał wpływu na powstanie szkody.

Redaktor:
Tomasz Czech
Ośrodek Szkolenia Kierowców „Expert”
42-600 Tarnowskie Góry
Ul. Styczyńskiego 12
https://www.szkolaexpert.pl/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *