Najważniejsze parametry okien

parametry okien

Zakup nowych okien to inwestycja na wiele lat, dlatego musi być dokładnie przemyślana. W tym celu warto zapoznać się z parametrami, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo, utrzymywanie ciepła w środku, odbijanie światła słonecznego, przepuszczanie wilgoci czy izolację akustyczną. Odpowiednio dobrane okna zwiększą komfort użytkowania i pozwolą znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.

Przenikanie ciepła przez materiał

Jednym z najważniejszych współczynników przy wyborze okien jest przenikania ciepła, które oznacza się Uw. Mierzy się je w jednostkach W/m2K. Wielkość strat ciepła jest różnicą między temperaturą w pomieszczeniu a temperaturą zewnętrzną. Należy jednak pamiętać, że jest on iloczynem U szyby i U ramy. Jeśli izolacyjność jest dla nas głównym priorytetem, powinniśmy zdecydować się na okna trzyszybowe. Przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem, który jeszcze bardziej zwiększa właściwości izolacyjne ciepła. W tym celu używa się argonu, kryptonu lub ksenonu.

Ilość i znaczenie komór w profilach PCV

Izolacyjność zależy także od profili okiennych. PCV jest podatne na działanie temperatur, jednak można to zmniejszyć poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu. Jedna komora w profilu ma wpływać na wzmocnienie konstrukcji, z kolei komora zewnętrzna zawiera otwory odwodnieniowe. Pozostałe komory mogą pełnić funkcję izolacyjną. Ponadto w niektórych oknach są one wyposażone we wkładki termiczne. Specjalista z firmy PHUT Jachimczak Bartosz w Czeladzi dodaje: „Przy parametrach cieplnych warto zaznaczyć, że bardzo ważny jest dokładny montaż. Wszelkie powstałe mostki termiczne będą miały wpływ na przepuszczanie zimna, co może sprawiać wrażenie niewłaściwej izolacji okien”.

Inne parametry okien

Przenikanie promieni słonecznych Lt będzie pokazywało, jaki procent światła docierającego do szyb zostanie przepuszczone do wnętrza. Wodoszczelność okien informuje, przy jakiej sile wiatru i prostopadłym uderzeniu wody, okno zacznie przeciekać przy. Przeważnie mierzy się je od niskich 1A do wysokich 9A. Za pomocą parametru przepuszczalności powietrza dowiemy się, jaka przenikalność jest w stolarce okiennej. Wyraża się ją w klasach 1-4, gdzie 4 to najwyższa szczelność. Bardzo ważnym czynnikiem jest także izolacyjność akustyczna Rw, która wyraża zdolność tłumienia dźwięków. Wyższy współczynnik oznacza lepszą izolację. Ponadto w skali RC-1 do RC-6 klasyfikowana jest odporność na włamanie. Mierzy się ją czasem, jaki potrzebuje złodziej na włamanie przy użyciu określonych narzędzi.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *