Dlaczego nie warto holować pojazdu samodzielnie?

holowanie pojazdu

Zdarzają się sytuacje, w których Twój samochód ulegnie awarii lub wypadkowi i musi zostać przetransportowany w inne miejsce, a samodzielne kontynuowanie jazdy staje się niemożliwe. W takich przypadkach często holuje się uszkodzony pojazd. Co warto wiedzieć o tej czynności? Czy opłaca się robić to samodzielnie z pomocą drugiego kierowcy czy lepiej zlecić taką usługę profesjonalnej firmie?

Osobom, które nigdy nie miały do czynienia z holowaniem, może się wydawać, że jest to niezwykle prosta czynność. Po prostu jeden pojazd ciągnie na lince drugi. W rzeczywistości sprawa nie przedstawia się niestety tak łatwo. Oba samochody, które biorą udział w holowaniu, muszą spełniać określone wymogi, a kierowcy powinni mieć wprawę i doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju czynności, ponieważ niesie ona ze sobą różne zagrożenia.

Jakie warunki musi spełniać holowany samochód?

Ekspert od holowania z firmy Turek Michał Turzyński, która świadczy usługi pomocy drogowej w Warszawie podkreśla, że holowanie pojazdu określają szczegółowe przepisy. Oba samochody muszą spełniać warunki, które dopuszczają taką możliwość. W przypadku pojazdu holowanego są to przede wszystkim:

  • sprawny układ hamulcowy,
  • sprawny układ kierowniczy,
  • opłacone ubezpieczenie OC,
  • obecność manualnej skrzyni biegów (samochodów z automatyczną biegów nie wolno w ten sposób przewozić, należy zastosować lawetę).

Tylko jeśli wszystkie powyższe wymogi są spełnione, można podjąć się pociągnięcia pojazdu do serwisu. Warto jednak pamiętać, że niektóre typu samochodów nie są przeznaczone do holowania. Są to, między innymi, auta z napędem hybrydowym lub elektrycznym oraz modele wyposażone w pneumatyczne zawieszenie. W takim przypadku, holowanie pojazdu może poważnie uszkodzić jego elementy mechaniczne. Jeśli masz wątpliwości czy Twój samochód może być w ten sposób przewieziony, zasięgnij rady eksperta lub sprawdź tę informację w instrukcji obsługi.

Kiedy warto zlecić transport pojazdu profesjonalnej firmie?

W wielu sytuacjach pomoc profesjonalnej firmy dysponującej lawetą może okazać się niezbędna. Są miejsca, w których holowanie jest niedozwolone ze względów bezpieczeństwa. Dotyczy to między innymi autostrad. Jeśli Twój samochód odmówi posłuszeństwa na drodze tego typu, wezwanie pomocy drogowej jest koniecznością. Podobnie jest w przypadku samochodów, które są niezarejestrowane lub nie mają aktualnego OC – one w ogóle nie mogą uczestniczyć w ruchu drogowym. Często transportowane są w ten sposób również pojazdy zabytkowe, które zostały kupione za granicą i dopiero zostaną wpisane do rejestru. Przewóz na lawecie jest w tej sytuacji jedynym dopuszczalnym rozwiązaniem.

Warto także wspomnieć, że holowany samochód zachowuje się inaczej niż samochód, w którym działa silnik. Funkcje takie jak wspomaganie kierownicy oraz układu hamulcowego nie działają, dlatego kierowca musi być gotowy na duże utrudnienia w manewrowaniu takim pojazdem. A to kolejny argument przemawiający za skorzystaniem z pomocy profesjonalistów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *