Czy opłaca się sprzedawać złotą biżuterię?

jubiler

Większość rodaków, którzy mają zamiar sprzedać złotą biżuterię, wybiera usługi licznych na rynku lombardów. Niemniej jednak nie jest to zbyt dobry pomysł, bowiem lombardy na ogół doliczają sobie sporą marżę, a przy tym oszukują klientów, chcąc zarobić jak najwięcej.

Dlatego też wydawać się może, że sprzedanie tam swojego złota jest korzystne, tymczasem wygląda to zupełnie odwrotnie. Na rynku powstaje bardzo dużo skupów metali szlachetnych, a w związku z coraz większą konkurencją można uzyskać atrakcyjną cenę za swoją biżuterię. Jednakże musimy uważać i spośród obecnych na rynku firm wybierać tylko dobre i rzetelne skupy metali.

Przede wszystkim cena złotej biżuterii uzależniona jest od próby i wagi złota, z którego została ona wykonana. Ceny za gram złota zmniejniają się z miesiąca na miesiąc, dlatego też trzeba cały czas je obserwować. Czasami można zauważyć wzrost ceny, a czasami spadek, bowiem nie jest ona stała. Cena biżuterii uzależniona jest również od obecności dodatkowych elementów. Przykładowo za kolczyki z brylantami otrzymamy lepszą cenę niż za złote kolczyki bez żadnych kamieni.

Do złotej biżuterii musi być dołączony certyfikat dotyczący autentyczności wyrobu. Jeżeli na przykład na certyfikacie napisane jest ,, pierścionek Au 585 z brylantem, 2, 2 grama SI/H 0,20ct, o wartości 1000zł”, oznacza to, jest to zwana wartość odtworzeniowa, czyli kwota, którą musimy otrzymać w razie kradzieży pierścionka, jak również jest to cena, jaką należy zapłacić za identyczną i nową biżuterię

Należy mieć na uwadze, że kwota podana na certyfikacie, nie jest kwotą, którą otrzymamy w lombardzie, czy w skupie złota. Często zdarzają się klienci, którzy uważają, że powinni otrzymać taką kwotę jak podano w opisie biżuterii. Niemniej jednak, taką cenę może zaproponować nam jubiler za całkiem nowy wyrób. Zazwyczaj w skupie, czy w lombardzie otrzymamy 40% wartości zakupionej przez nas biżuterii, czyli tak naprawdę tyle, ile wynosi wartość surowców użytych przy produkcji np. pierścionka.

W lombardach pierścionki najczęściej rozkładane są na części, czyli złom pójdzie na złom, a kamienie trafią do lubilera, lub pierścionki zostaną poddane odnowieniu i wystawione za 70% ceny z certyfikatu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *