Rodzaje zegarków naręcznych

Zegarki to niezwykle pomocne urządzenia, dzięki którym możemy odmierzać czas. Czy możemy wyobrazić sobie współczesne życie?

Chyba nie, bo chociaż aktualny czas możemy sprawdzić na monitorze komputera czy na telefonie komórkowym, to jednak ludzie z sentymentu, a może i trochę z przyzwyczajenia, w dalszym ciągu korzystają z zegarków. Oczywiście najczęściej używamy zegarków naręcznych, gdyż są one niezmiernie praktyczne, a ponadto stanowią dodatek “dekoracyjny” do naszego wyglądu. Konsek

Jakie mamy rodzaje zegarków naręcznych

Zegarki naręczne możemy podzielić ze względu na mechanizm który je napędza. W związku z tym wyróżniamy:

  • Zegarki mechaniczne – aby odmierzyć czas, wykorzystujemy tu zjawiska powiązane z pracą regulatora balansowego. Jest to zasadniczy element całej konstrukcji, często nazywanej wychwytem. To właśnie on “steruje” całym systemem. Zegarki mechaniczne, są zasilane dzięki ręcznemu nakręcaniu sprężyny napędowej. Nakręca się ją za pośrednictwem malutkiego pokrętła, umiejscowionego z boku zegarka.
  • Zegarki automatyczne – są one podobnie zbudowane jak zegarki mechaniczne, jednakże mają one dodatkowo wbudowane urządzenie, nazywane powszechnie automatycznym naciągiem. Najważniejszą częścią naciągu jest wahnik. Czym charakteryzują się zegarki automatyczne? Po prostu nie trzeba ich nakręcać. Albowiem automatyczny naciąg, wykorzystuje do nakręcania sprężyny ruchy ręki, na której mamy założony zegarek. Przyjmuje się powszechnie, że aby zegarek taki funkcjonował 24 godziny, musimy go nosić na ręce przez 9 godzin.
  • Zegarki kwarcowe – w zegarkach kwarcowych, mechanizm zasilany jest energią z baterii. Najważniejszym elementem takich zegarków, jest rezonator kwarcowy, który stabilizuje częstotliowść prądu zasilającego mechanizm.
  • Zegarki zasilane światłem – specjalna odmiana zegarków kwarcowych. Nie ma w nich baterii, a ich mechanizm zasilany jest przez ogniwo fotowoltaiczne. Energia słoneczna jest gromadzona w specjalnym akumulatorze, który potem przekazuje energię do całego mechanizmu.
  • Zegarki hybrydowe – zegarki tego typu, to połączenie zegarków kwarcowych i automatycznych.

Podział zegarków, ze względu na sposób pokazywania godziny

Zegarki możemy podzielić także, ze względu na sposób pokazywania godziny. Wyróżniamy tu:

  • Zegarki analogowe – pokazują czas za pomocą wskazówek,
  • Zegarki cyfrowe – pokazują czas za pomocą wyświetlacza cyfrowego,
  • Zegarki analogowo – cyfrowe – pokazują czas zarówno za pomocą wskazówek, jak i za pomocą wyświetlacza cyfrowego,
  • Zegarki Complication – zegarki takie, poza pokazywaniem czasu, mają dodatkowe funkcje takie jak budzik, kalendarz, stoper itp. Co ważne, określenia tego używa się tylko i wyłącznie do zegarków mechanicznych.

Jak więc widać, mamy wiele rodzajów zegarków naręcznych. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że że w zależności od rodzaju zegarka, jego działanie będzie zawierało mniejszy lub większy błąd. Najbardziej dokładne są zegarki kwarcowe, w których błąd w ciągu doby może wynieść zaledwie 10 sekund. Natomiast największe “odchylenie od normy” mogą wykazywać zegarki mechaniczne, gdzie błąd wynosi średnio 30 sekund na dobę.

Więcej o zegarkach naręcznych znajdziecie tutaj http://www.zegarki-krakow.pl/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *