Jakie są rodzaje urządzeń chłodniczych?

rodzaje urządzeń chłodniczych

Urządzenia do chłodzenia i mrożenia są jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia profesjonalnych obiektów gastronomicznych. Tego typu sprzęty mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo żywności. Przechowywanie produktów w niskiej temperaturze pozwala utrzymać ich świeżość aż do momentu sprzedaży lub spożycia. Zakup odpowiednich urządzeń ma więc bardzo duży wpływ na wydajność zakładu. Dowiedz się, jakie są rodzaje sprzętu chłodniczego i sprawdź, jaki model sprawdzi się w Twojej firmie.

Najpopularniejsze urządzenia do chłodzenia i mrożenia żywności

Chłodzenie i mrożenie to procesy, na których opiera się branża spożywcza. Najbardziej znanym urządzeniem chłodniczym jest oczywiście najprostsza lodówka, która znajduje się w każdym domu. Nie jest ona jednak używana tak często w profesjonalnych lokalach gastronomicznych. Niewielka pojemność i stosunkowo słabe utrzymanie temperatury to czynniki, które sprawiają, że zakłady przemysłu spożywczego najczęściej wybierają inny sprzęt.

Specjalistyczne maszyny do chłodzenia i mrożenia to głównie tunele zamrażalnicze oraz stoły i skrzynie chłodnicze. Charakteryzują się one zupełnie inną budową od klasycznych lodówek. Dzięki temu umożliwiają znacznie szybsze schładzanie. Można je częściej otwierać, gdyż zatrzymują temperaturę wyjątkowo dobrze. Inne urządzenia, które mogą być równie przydatne w lokalach gastronomicznych to stoły sałatkowe, witryny cukiernicze, a także całe pomieszczenia chłodnicze i kontenery.

Urządzenia dopasowane do specyfiki pracy

Produkty spożywcze powinny być przechowywane w najkorzystniejszych dla nich temperaturach. Stopień chłodzenia będzie więc zawsze zależał od rodzaju żywności. Mięso, wędliny, tłuszcze, jajka i owoce zachowają najlepszą jakość w otoczeniu o temperaturze około trzech stopni Celsjusza. Z kolei przetwory mięsne i rybne potrzebują nieco cieplejszego środowiska, którego temperatura to 7 stopni Celsjusza.

W zależności od wytwarzanego produktu każdy zakład przemysłu spożywczego potrzebuje innego rodzaju urządzeń chłodniczych. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, warto zwrócić uwagę na wymiary oraz funkcje maszyny. W ofercie takich sklepów jak BMG Trade można znaleźć różne tunele zamrażalnicze i inne maszyny, które doskonale spiszą się zarówno w dużych, jak i mniejszych lokalach gastronomicznych.

Dlaczego chłodzenie żywności jest tak ważne?

W temperaturze bliskiej zamarzaniu wody spowolnieniu ulegają wszystkie procesy biologiczne, co znacząco wpływa na wydłużenie przydatności do spożycia różnych produktów. W przypadku zakładów wytwarzających przetwory na dużą skalę jest to bardzo cenny czas. Jeszcze niższe temperatury sprawiają, że następuje zupełne zahamowanie rozwoju wszelkich drobnoustrojów. Z tego powodu zamrażanie to idealny sposób na dłuższe przechowywanie produktów.

Jak działają urządzenia chłodnicze?

Mimo powszechnego zastosowania niewiele osób wie, jak działają urządzenia chłodnicze. Samo obniżanie temperatury odbywana się przez rozprężanie czynnika chłodniczego. Każdy sprężony gaz podczas tego procesu pobiera dużo ciepła z otoczenia. Zjawisko to można zaobserwować np. podczas używania dezodorantu. W profesjonalnych urządzeniach wspomniany czynnik pracuje jednak w obiegu zamkniętym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *