Sprzątanie kuchni – wcale nie musi być takie trudne

Każda domowa gospodyni wie, że sprzątanie kuchni może być nieco kłopotliwe i uciążliwe. Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które brudzą się najbardziej. Gotowanie, tłuszcze – to wszystko sprawia, że powstałe zabrudzenia mogą być ciężkie do usunięcia. Poznajcie porady, które sprawią, że sprzątanie kuchni stanie się dużo prostsze.

Zanim zaczniemy robić cokolwiek – pochowajmy wszystkie rzeczy na swoje miejsce. Bardzo często przedmioty pozostawione na blacie stwarzają wrażenie ogólnego bałaganu. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce. Odkładanie wszystkiego,czego używamy od razu znacznie ułatwimy sprawę.

Po pierwsze – do przecierania blatów, sprzętów kuchennych czy też innych akcesoriów, warto używać specjalnych chusteczek do sprzątania kuchni. Te, nasączone specjalnym preparatem z pewnością ułatwią nam sprzątanie.

Lodówkę powinniśmy czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Niestety – w każdym domu codziennie marnuje się jedzenie, chociażby ilości śladowe. Przeterminowany serek, czy zeschnięta wędlina – należy wyrzucić tego typu produkty, gdyż wpływają one negatywnie na resztę, dobrego jeszcze jedzenia. Najlepiej będzie, jeśli wyjmiemy wszystko z lodówki, zanim zaczniemy ją sprzątać. Szybki wyjmijmy i umyjmy je pod wodą z detergentem, następnie wytrzyjmy do sucha.

Czyszczenie piekarnika i kuchenki może być naprawdę ciężkie. Zgromadzony tłuszcz i resztki jedzenia nie są łatwymi do usunięcia. I tutaj z pomocą przyjdzie nam płyn do czyszczenia kuchenki i piekarnika – wspaniała rzecz, która ułatwi nam sprzątanie i sprawi, że wszystko będzie lśniło.

Wiele osób o tym nie wie, ale podłogę warto myć gorącą wodą. Jeśli myjemy podłogę mopem, do pojemnika powinniśmy wlać trochę płynu domycia podłóg i uzupełnić gorącą wodą. Cieplejsza woda szybko usunie wszystkie zabrudzenia i będzie się ładnie błyszczała.

Jednym z najlepszych specyfików używanych do czyszczenia zabrudzonych powierzchni i powstałych uporczywych plam jest…cytryna. Sok z cytryny w połączeniu z ciepłą wodą jest w stanie zdziałać cuda. A w dodatku jest to płyn ekologiczny i niedrogi. To samo tyczy się roztworu z sody oczyszczonej, której na cod zień używamy do wielu domowych czynności.

Czy istnieje jakiś sposób na to, by pozbyć się kurzu szybko i sprawnie? Oczywiście. Za pomocą szczotki na kiju usuniemy kurz ze ścian i wysoko zawieszonych szafek. Pamiętajmy o tym, by robić to od góry do dołu – w przeciwnym razie zrobimy sobie syzyfową pracę, bo kurz i tak osiądzie na podłodze.

Oczywiście gruntowne sprzątanie planujemy raz na jakiś czas – mycie okien, szafek, lodówki, itd. Jeśli potrafimy utrzymać porządek i systematycznie sprzątać, to nasza kuchnia zawsze będzie czysta. Wystarczy na bieżąco myć naczynia, wycierać blat, odkurzać i wykonywać inne tego typu czynności w miarę możliwości systematycznie. Dużo ciężej jest posprzątać kuchnię, gdy nie robimy tego systematycznie. Wtedy wszystko się nagromadza i okazuje się, że musimy spędzić w kuchni kilka dobrych godzin. Receptą na przyjemne sprzątanie jest więc… systematyczność.

Publikację przygotowała firma Marcus MP – sprzątanie biur w Warszawie na najwyższym poziomie

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *