Wakeboard, 7 porad, które ułatwią start

Jak w każdym sporcie początki są mniej lub bardziej udane. Na pewno łatwiej jest stanąć po raz pierwszy, jeśli mamy już podstawowe, nawet teoretyczne pojęcie o tym, co się będzie z nami działo.

Oto 7 porad dla początkującego wakeboardera:

Relaks

Spadasz po raz kolejny na twarz i wypijasz litry wody. Co robisz źle? Zrozumiałeś polecenie instruktora, wykonałeś je, a tu znów nurkujesz. Owszem, robisz to prawie dobrze. Zapytaj się, czy o to chodzi i czy dobrze zrozumiałeś. Wykonaj jeszcze raz manewr, tym razem pamiętaj, żeby się zrelaksować. Spięte ciało jest trudniejsze w opanowaniu i bardziej opieszałe w działaniu.

Kondycja

Wszystko w Twoich ramionach. To najbardziej wykorzystywana część ciała w wakeboardzie. Jak po pięciu minutach czujesz, że już dalej nie dasz rady i ręce same opadają Ci do kolan, nie martw się. To przejdzie. Te mięśnie, które pracują podczas jazdy na wakeboardzie, zwykle nie są tak mocno używane podczas codziennych zajęć. Dlatego daj im czas. Za którymś razem się przyzwyczają i będzie ok.

Goofy czy regular?

Wakeboard wymaga odpowiedniego ustawienia nóg na desce. Bardzo ułatwia jeśli zrobimy to prawidłowo. Część z nas jest regular, czyli lewa noga z przodu, a część goofy, prawa z przodu. Jeśli nie wiesz, to zamarkuj manewr ślizgania i tak samo ustaw nogi na desce.

Przyzwyczajenie

Bądź bierny, nie aktywny. To Ty masz być ciągniony przez linę, a nie masz ciągnąć linę. Jest to częsty błąd popełniany przez początkujących. Twoje zadanie to równowaga i postawa, lina ma za zadanie Cię ciągnąć. Proste? Wiem, gorzej już na wodzie ale nauczysz się.

Postawa

Główna i podstawowa zasada. Ręce trzymające bar (ten drążek od liny) trzymaj jak najbliżej biodra wysuniętego do przodu. Natomiast plecy miej wyprostowane. Pochylanie się do przodu skutkuje zazwyczaj kąpielą.

Równowaga

Nie patrzmy w dół bo tam prawdopodobnie polecimy. Podobają Ci się buty? Pooglądaj je na brzegu, bo jak zaczniesz podziwiać je na wodzie, to podświadomie zwiększysz nacisk na przednią nogę, stracisz równowagę i popłyniesz, wpław. Patrz tam, gdzie masz zamiar płynąć, łatwiej utrzymasz prawidłową pozycję.

Wyposażenie

Zacznij swoje pierwsze kroki, w tym sporcie, na wypożyczonej desce. Wtedy łatwiej znajdziesz model dla siebie i ominie Cię frustracja z nietrafionego zakupu. W wakeshopach jest tyle rodzajów desek, że wybór dla początkującego jest trudny. Dlatego lepiej najpierw popróbować na różnych modelach i wybrać najlepszy dla siebie.

Jak znaleźć wakepark w swojej okolicy? Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę swoje miasto np. „wakepark warszawa„, a wyświetlą się najlepsze pozycje. Możesz również skorzystać z katalogów wake parków jak WhereToWake.com

Rekomendowane artykuły

4 komentarze

  1. Świetny artykuł. Jestem początkująca i największy problem mam z kondycją, po kilku minutach treningu nie daję rady. Widzę znaczną poprawę na każdym treningu, ważne jest aby się nie poddawać i próbować dalej.

  2. Dobry artykuł, dobrze się czyta. Dowiedziałem się kilku wskazówek jak dalej trenować.

  3. Największym błędem jaki robią początkujący jest wlaśnie patrzenie w dół, pod nogi. Skutkuje to szybką wywrotką i po czasie gdy ten nawyk nam zostanie zniechęceniem do dalszych treningów.

  4. Nie mogę się doczekać kolejnego tego typu artykułu, dzięki niemu uświadomiłem sobie błędy które robiłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *