Jak założyć własną stację paliw?

zbiorniki Emiliana Serbatoi

Zastanawiasz się nad uruchomieniem własnej działalności i dostrzegasz potencjał w możliwości sprzedaży paliw płynnych? Stacja benzynowa to świetny pomysł na lukratywny biznes. Szacuje się, że w skali miesiąca pojedyncza stacja przynosi czysty zysk na poziomie ok. 10 tys. zł. Oczywiście, aby tak było, musisz postarać się przede wszystkim o dobrą lokalizację, zadbać o wysoką jakość oferowanych paliw i profesjonalną obsługę klienta.

Najtrudniejszym etapem prowadzenia dowolnej działalności gospodarczej jest start. Im mocniej wyspecjalizowane przedsiębiorstwo, tym większe wyzwanie przed inwestorem. Podpowiadamy, jak przygotować się do otwarcia własnej stacji paliw i przybliżamy najważniejsze kwestie związane z takim przedsięwzięciem.

Teren pod stację benzynową

Jeśli zdecydowałeś się na uruchomienie własnej stacji paliw, przede wszystkim musisz znaleźć odpowiednią działkę pod realizację takiej inwestycji. Wybierając lokalizację, zwróć uwagę na jej atrakcyjność z punktu widzenia kierowców — najlepsze są grunty położone przy ruchliwych drogach. Zanim zdecydujesz się na zakup upatrzonej działki, koniecznie zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, by upewnić się, że w danym miejscu w ogóle można uruchomić stację benzynową.

„Będąc szczęśliwym posiadaczem gruntów pod stację paliw, musisz uzyskać pozwolenie na budowę od lokalnych władz. Do tego potrzebny będzie profesjonalnie przygotowany projekt wykonawczy i ocena oddziaływania stacji na środowisko” – podpowiada nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MiM Mariusz Mańkowski.

Budowa i wyposażenie stacji paliw

Realizację prac budowlanych najbezpieczniej będzie powierzyć tej samej firmie, która przygotowała projekt. Oprócz wiat i budynku sklepu konieczne będzie przygotowanie instalacji technologicznych do przechowywania paliw oraz napełniania pojazdów. Jej najważniejsze elementy to zbiorniki na paliwa oraz dystrybutory. Wybierając zbiorniki pamiętaj, że do ich eksploatacji konieczne będzie uzyskanie zgody UDT. Aby oszczędzić sobie trudności na tym etapie, wybieraj solidne produkty sprawdzonych marek, np. zbiorniki Emiliana Serbatoi lub Kingspan.

Koncesja na stację paliw

Koncesję na obrót paliwami wydaje Urząd Regulacji Energetyki i można ubiegać się o nią dopiero po wybudowaniu obiektu i uzyskaniu zgody na jej użytkowanie. Taka kolejność załatwiania formalności wiąże się z pewnym ryzykiem, toteż wcześniej warto postarać się o tzw. promesę, gwarantującą późniejsze otrzymanie koncesji.

Ważnym elementem wpływającym na sukces stacji paliw jest marketing. Mamy tu na myśli nie tyle reklamę, co dbałość o klienta odwiedzającego stację. Kierowcy mają do wyboru wiele sieciowych i mniejszych stacji paliw, a częstą praktyką jest wybieranie ulubionych miejsc. Kryterium przywiązania do konkretnego dystrybutora nie zawsze jest najniższa cena; zwykle ważniejsza jest jakość paliwa oraz możliwość skorzystania z dodatkowych udogodnień, np. myjni samochodowej, dużego parkingu, pryszniców dla kierowców i gastronomii.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *