Zastosowanie promienników ciepła w domu

Promienniki elektryczne

Wiele osób poszukuje obecnie alternatywnych metod ogrzewania swojego domu. Jak wiemy ogrzewanie jest bardzo drogie i każdy z nas chce w tej kwestii nieco zaoszczędzić.

Jednak nie zawsze jest to łatwe, ponieważ różne formy ogrzewania są mimo wszystko stosunkowo drogie. Poza tym czasem sam ich montaż i wprowadzenie danego systemu do domu, bywa bardzo trudne. Dlatego też spora ilość osób decyduje się dziś na promienniki. To z jednej strony bardzo nowoczesna, a z drugiej stara metoda ogrzewania domu.

Dlaczego możemy uznać, że promienniki to stara metoda? Przede wszystkim dlatego, że żarówka jest swego rodzaju promiennikiem. Zasilana jest ona elektrycznie i daje nam nieco ciepła. Jednak energia płynąca do żarówki, przede wszystkim zamieniana jest w światło. 95% energii takiej przeciętnej żarówki, to właśnie światło oświetlające poszczególne nasze pokoje. Zaledwie 5% to ciepło. Jest ono jednak wyczuwalne zazwyczaj dopiero wtedy, gdy blisko do żarówki podejdziemy. Wtedy jesteśmy w stanie ogrzać sobie nawet przy niej ręce.

Promienniki elektryczne działają natomiast na nieco innej zasadzie. Przede wszystkim również są zasilane przez prąd. Może to przywodzić nam na myśl od razu bardzo wysokie rachunki za energię elektryczną. Jednak promienniki cały czas są udoskonalane. Mają zatem dawać nam dużo ciepła, przy maksymalnie niskim poborze energii elektrycznej. Taki promienniki ma kształt obrazu, który wisi na ścianie. Pokryty jest szkłem, które zazwyczaj jest przezroczyste. Jednak ze względu na to jak dziś ważna jest dla nas kwestia związana z pięknymi wnętrzami, coraz częściej są one pokrywane różnego rodzaju obrazami. Może być to nawet zdjęcia, jeśli będziemy mieć takie życzenie. Tego typu kwestie zazwyczaj podlegają indywidualnym wyborom, jednak najczęściej są one dodatkowo płatne.

Oczywiście promienniki podczerwieni zamieniają energię elektryczną w ciepło, które właśnie wydzielane niejako przez podczerwień. Ten proces nie jest dla nas zauważalny gołym okiem, jednak od razu jesteśmy w stanie go odczuć, poprzez zwiększającą się w domu temperaturę. Jako iż promienniki uważa się za ekologiczne źródło ciepła, czasem można otrzymać na nie dofinansowanie. Dlatego też wprowadzenie takiego systemu do siebie do domu, może być bardzo opłacalne.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *