Nawierzchnie wylewane w przedszkolach

nawierzchnie wylewane.

Plac zabaw i sala gimnastyczna to bardzo ważne miejsca w każdym przedszkolu. Przebywając tu, maluchy rozwijają swoją sprawność fizyczną i siłę, trenują zręczność, koordynację i spostrzegawczość, a jednocześnie doskonale się bawią. Podczas gdy dzieci spędzają aktywnie czas, zadaniem dorosłych jest zapewnienie swoim podopiecznym jak najlepszych warunków i bezpieczeństwa.

Zabawa – ważny element rozwoju dziecka

Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują nie tylko bacznej, troskliwej opieki, ale także stymulacji do rozwoju. Dlatego w ich otoczeniu nie może zabraknąć elementów zachęcających do odkrywania świata i swoich możliwości. Rozmaite gry i zabawy są najlepszym, bo atrakcyjnym dla maluchów bodźcem. Podczas organizacji zajęć dla przedszkolaków wychowawcy nie muszą jednak polegać wyłącznie na swojej wyobraźni.

Zabawy z szarfą, woreczkami z grochem, piłkami i innymi akcesoriami sportowymi są atrakcyjne dla dzieci, wymagają jednak podążania za wskazówkami dorosłych. Więcej swobody i samodzielności daje z kolei czas spędzany na placu zabaw. Znajdujące się tu urządzenia i sprzęty oczywiście muszą być używane zgodnie z przeznaczeniem i zachowaniem ostrożności, jednak ich różnorodność sprawia, że każdy przedszkolak może wybrać najbardziej interesującą go w danym momencie aktywność. Taka zabawa sprzyja nie tylko rozwojowi fizycznemu malca, ale też uczy go odpowiedzialności i funkcjonowania w grupie bez z góry narzuconego planu działania.

Bezpieczeństwo dziecka na placu zabaw

„Przedszkolaki nigdy nie powinny pozostawać bez nadzoru, zwłaszcza na placu zabaw czy na sali gimnastycznej. Wszystkie ruchome elementy oraz wysokie konstrukcje, jak drabinki, ślizgawki itd., zwiększają ryzyko upadków i stłuczeń. Takie przypadki są z resztą nieodłącznym (i ważnym!) elementem dzieciństwa, a całkowite zapobieganie im nie jest wskazane. Natomiast tym, o co koniecznie powinniśmy zadbać, jest ograniczenie niebezpiecznych konsekwencji upadków” – mówi ekspert z firmy Flexizone.

Chociaż biegi, podskoki i inne dynamiczne działania zwiększają ryzyko wypadków, absolutnie nie powinniśmy zabraniać ich dzieciom w przestrzeni przeznaczonej do zabawy. Obowiązkiem przedszkola jest zapewnienie maluchom odpowiednich warunków do przeżywania swoich pierwszych, skądinąd bardzo ważnych upadków. Aby mieć pewność, że dziecko podniesie się po „złapaniu zajączka” i szybko powróci do zabawy, przedszkole powinno zadbać o bezpieczne nawierzchnie na placu zabaw.

Wybór bezpiecznej nawierzchni do przedszkola

Bezpieczna nawierzchnia służy amortyzacji wstrząsu i siły uderzenia o podłoże w razie upadku. Parametry takich nawierzchni są dokładnie opisane w normie PN-EN 1177, która musi być przestrzegana przez każdego administratora placu zabaw dla dzieci, a więc również przez dyrekcję przedszkola. Oznacza to, że już na etapie przygotowania podłoża pod plac zabaw, trzeba mieć na uwadze kwestie prawne i zawczasu wybrać odpowiedni rodzaj nawierzchni.

Obecnie największą popularnością cieszą się bezpieczne nawierzchnie z tworzyw sztucznych. Gwarantują one nie tylko spełnienie restrykcyjnych wymogów normatywnych, ale też wysoką estetykę i łatwość pielęgnacji placu zabaw. Choć wykonywane są w kilku różnych technologiach, największą trwałość zapewniają nawierzchnie wylewane.

W odróżnieniu od tych wykonanych z płyt SBR i EPDM bezpieczne nawierzchnie wylewane mają bezspoinową budowę. Właśnie ta cecha przesądza o ich trwałości, tak ważnej z punktu widzenia administratora placu zabaw. Decyzja o przygotowaniu nawierzchni wylewanej zapewnia wieloletnią trwałość podłoża nawet na najmocniej eksploatowanych placach zabaw, a więc w przedszkolach o dużej ilości wychowanków.

Bezpieczne nawierzchnie tworzone w technologii wylewanej dają też największe możliwości kompozycyjne i pozwalają na tworzenie tzw. nawierzchni sensorycznych, które dodatkowo stymulują maluchy. Wielość barw i deseni na podłożu znacznie podnosi atrakcyjność placu zabaw w oczach dzieci, ale także osób dorosłych.

Nawierzchnie wylewane mogą być stosowane zarówno na zewnętrznych placach, jak i w pomieszczeniach. Wysoka jakość tworzywa zapewnia odporność na oddziaływanie czynników atmosferycznych. W zastosowaniach wewnątrz budynku przedszkola, a więc na salach gimnastycznych i korekcyjnych, istotna jest doskonała stabilność nawierzchni, jej porowata, antypoślizgowa struktura i – po raz kolejny – właściwości amortyzujące.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *