O chorobach płuc słów kilka

Płuca to jeden z najważniejszych organów człowieka, stanowiący ważny element układu oddechowego. Do podstawowych zadań płuc należy dostarczanie tlenu do hemoglobiny, który następnie jest rozprowadzany do wszystkich komórek ciała. Schorzenia płuc wpływają na zaburzenie procesu oddychania, a także mogą doprowadzić do groźnych powikłań.

Choroby dróg oddechowych wpływają na zaburzenie prawidłowego funkcjonowania płuc. Schorzenia dotykające ten organ najczęściej powodują zwężenie lub niedrożność dróg oddechowych. Do tego rodzaju chorób zaliczamy m. in.: astmę, rozedmę płuc oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. Schorzenia tkanki płucnej wpływają na jej strukturę i powodują zmniejszenie pojemności płuc. Natomiast choroby krążeniowe płuc negatywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych w obrębie płuc.

Choroby płuc – rodzaje i objawy

Do najczęściej występujących chorób płuc o charakterze przewlekłym zaliczana jest astma oskrzelowa. Schorzenie to powoduje zaburzenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, które spowodowane jest ich zmniejszoną drożnością i wywołuje u chorego problemy z oddychaniem. Podstawowe objawy świadczące o astmie oskrzelowej to świszczący oddech, kaszel i ucisk w klatce piersiowej.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) wywołuje z kolei przewlekłe zaburzenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Najczęściej wymienianą przyczyną tego schorzenia jest palenie tytoniu, a występuje ono u około 90% wieloletnich aktywnych lub biernych palaczy. Choroba ta objawia się porannym kaszlem, odkrztuszaniem plwociny i narastającą dusznością.

Rak płuc to najczęściej na świecie diagnozowany typ nowotworu złośliwego. W Polsce na tę chorobę co roku zapada około 20 tys . osób (źródło: www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-pluc-przyczyny-objawy-diagnostyka_34061.html). Rak płuc najczęściej dotyka nałogowych palaczy tytoniu, ale wśród innych przyczyn tego schorzenia wymienia się także uwarunkowania genetyczne i zanieczyszczenie środowiska. Objawy raka płuc są podobne do tych, jakie występują w przypadku POChP, jednak mogą być bardziej nasilone i połączone z ogólnym złym samopoczuciem, brakiem apetytu i obecnością krwi w plwocinie.

Zapalenie płuc to choroba powodująca stan zapalny w obrębie pęcherzyków płucnych, jest ona najczęściej spowodowana infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi lub pasożytniczymi. Ta choroba płuc objawia się kaszlem, podwyższoną temperaturą ciała, bólem w klatce piersiowej i problemami z oddychaniem.

Jak leczyć choroby płuc?

W mniej zaawansowanym stadium choroby płuc można leczyć lekami doraźnymi. Wskazane jest unikanie kontaktu z czynnikiem alergizującym . W przypadku, gdy choroba jest spowodowana paleniem tytoniu, należy bezwzględnie rzucić ten nałóg i zmienić styl życia, dietę oraz zacząć systematycznie ćwiczyć. W bardziej zaawansowanych stadiach chorób płuc stosowane są preparaty rozszerzające oskrzela, kortykosteroidy wziewne oraz inne leki działające przeciwzapalnie. Często niezbędne są także środki wykrztuśne ułatwiające usuwanie śluzu. Nie należy próbować leczyć choroby płuc na własną rękę, konieczna jest konsultacja lekarska w publicznych ośrodkach zdrowia lub w prywatnych gabinetach (np. iMed24).

Choroby płuc u dzieci

Choroby płuc mogą występować także u dzieci. Najczęściej są to infekcje dróg oddechowych spowodowane wirusami. Zapalenie płuc lub oskrzeli u dzieci objawia się przede wszystkim gorączką i kaszlem. Na skutek predyspozycji genetycznych maluchy są często także narażone na zachorowanie na astmę oskrzelową. Chorobą wieku dziecięcego, atakującą drogi oddechowe, jest zachłystowe zapalenie płuc. Na schorzenie to zapadają najczęściej dzieci poniżej piątego roku życia. Tego rodzaju zapalenie płuc objawia się kaszlem, gorączką, osłabieniem, dreszczami, a także pojawia się ropna wydzielina z dróg oddechowych. Do leczenia zachłystowego zapalenia płuc stosuje się antybiotykoterapię .

Choroby płuc to uciążliwe schorzenie, które nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale także może być niebezpieczne dla życia. Dlatego należy zadbać o szybką konsultację lekarską tak, żeby natychmiast po wystąpieniu objawów podjąć leczenie. Ważne także, żeby wyeliminować czynniki, które spowodowały chorobę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *