Zioła na problemy trawienne

problemy trawienne

Kłopoty z układem trawiennym są powszechne i zdarzają się dosyć często. Niejednokrotnie nie mają żadnej poważniejszej przyczyny, jak na przykład choroby przewlekłe. Wówczas zamiast środków farmakologicznych sięgnijmy po zioła, które złagodzą objawy i nie wywołają nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Wzdęcia

Wzdęcia to bardzo kłopotliwa i dla wielu osób wręcz wstydliwa dolegliwość. Objawiają się one wydętym, bolesnym brzuchem, skurczami jelit i uporczywymi gazami. W pierwszej kolejności udajmy się do lekarza, aby zdiagnozował, czy nie dolega nam nic poważniejszego. Jeśli badania nie wykażą nic niepokojącego, możemy podziałać na własną rękę naturalnymi sposobami – oczywiście wszystko w konsultacji z naszym lekarzem. Zioła, które mogą pomóc nam przy wzdęciach to na przykład koper, anyż, kminek czy rumianek. Nie możemy przy tym zapominać o codziennej dawce wysiłku fizycznego – jest to bardzo ważne przy problemach ze wzdęciami.

Zaparcia

Trudności w oddawaniu stolca to bardzo powszechna dolegliwość. Zaparcia wiążą się jednak nie tylko z niemożnością wypróżnienia przez długi czas. Temu objawowi towarzyszy szereg innych, uporczywych symptomów, które znacznie utrudniają życie osobie cierpiącej na zaparcia. Są to intensywne i często występujące bóle brzucha, uczucie ciężkości, wzdęcia. Zaparcia mogą dotknąć osoby w każdym przedziale wiekowym. Warto pamiętać, że dieta osób mających problem z wypróżnieniem powinna być bogata w błonnik. Osoby takie powinny również pamiętać o codziennej dawce ruchu. Zioła, które wspomagają walkę z problemem zaparć to aloes i kruszyna, które wykazują działanie przeczyszczające. Rozrzedzają kał, a także przyspieszają perystaltykę jelit. Dzięki temu chory wypróżnia się dużo częściej i odczuwa przy tym mniejszy ból i dyskomfort.

Biegunka

Biegunka to dolegliwość bardzo utrudniająca życie. Może mieć ona różne przyczyny – pojawia się często na tle nerwowym, dietetycznym, czy też ze względu na zakażenie, na przykład bakteryjne. Jeśli biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas, skontaktujmy się pilnie z lekarzem. Taki stan może bowiem doprowadzić do odwodnienia naszego organizmu, co jest bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia. Zioła, które mogą pomóc w zahamowaniu uciążliwej biegunki, to kora dębu, liść orzecha włoskiego czy kasztanowiec. Pamiętajmy jednak, aby zawsze stosowanie jakichkolwiek terapii ziołowych skonsultować z lekarzem. Specjalista bowiem zna stan naszego zdrowia i może na podstawie własnej wiedzy ocenić, czy zastosowanie konkretnych ziół jest dla nas odpowiednie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *