Oględziny komory silnika – dlaczego warto wykonać przed zakupem używanego auta?

Autotesto

Przed zakupem używanego auta niewątpliwie należy dokonać dokładnych oględzin pojazdu w celu wykrycia ewentualnych usterek zamaskowanych przez sprzedawcę. Prawidłowo przeprowadzone oględziny pozwolą zweryfikować prawdomówność sprzedawcy i utwierdzić się w przekonaniu, że kupowany pojazd jest w dobrym stanie. Jedną z najważniejszych kwestii są oględziny komory silnika. Dlaczego są takie ważne?

Komora silnika – jak przeprowadzać oględziny?

Do komory silnikowej trzeba zajrzeć w momencie, gdy silnik jest wyłączony i zimny. Właśnie wtedy można sprawdzić poziom i stan płynów eksploatacyjnych, a więc oleju silnikowego, oleju wspomagania oraz płynu hamulcowego czy chłodniczego. Najważniejszy jest olej silnikowy, który powinien być czysty, bez wytrąceń i bez zapachu paliwa. Warto rozsmarować go na opuszkach palców i upewnić się, że zostawia trwały film olejowy wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Czystość silnika a intencje sprzedawcy

Oględziny komory silnika warto przeprowadzić także w celu upewnienia się, że sprzedawca ma dobre intencje i nie chce niczego ukryć przed kupującym. Sygnałem alarmującym powinna być przesadna czystość silnika. Może to być znak, że sprzedawca chce ukryć zły stan faktyczny pojazdu. Z drugiej strony kwestia nadmiernego brudu również powinna być alarmująca – może bowiem stanowić oznakę nieszczelności i sygnalizować problem z jednostką napędową.

Wycieki i oryginalne elementy

Oględziny komory silnika pozwalają również zlokalizować ewentualne wycieki. Warto zwrócić uwagę na kwestię kropelek cieczy chłodzącej na bagnecie podczas sprawdzania stanu oleju. Może to być oznaka uszkodzonej uszczelki głowicy. Na bagnecie nie powinny także występować opiłki żelaza. Przy okazji należy także sprawdzić poziom oleju, który sprzedawca powinien uzupełnić w razie potrzeby przed oględzinami. Warto także upewnić się, że wszystkie opaski, obejmy czy przewody są oryginalne, przede wszystkim te związane z układem chłodzenia.

Stan elementów

Oprócz samego oleju należy także zwrócić uwagę na inne kwestie w komorze silnika. W cieczy chłodzącej na pewno nie mogą pływać tłuste plamy, nie może być ona również brudna czy rdzawa. Stan świec zapłonowych to także niezwykle ważna kwestia – powinny mieć one kolor jasnoszary, przekształcający się w brąz, ale nigdy czarny. Świeca nie może być również nadpalona. W innym przypadku można przypuszczać, że układ zasilania działa wadliwie albo że ma się do czynienia ze złym ustawieniem zapłonu.

Komora silnikowa podczas pracy

Również podczas pracy jednostki napędowej warto zajrzeć do komory silnikowej w celu upewnienia się o dobrym stanie pojazdu. Niepokojącymi oznakami świadczącymi o problemach z układem rozrządu może być wyraźne klekotanie, a także stukanie czy cykanie. Warto także odkręcić korek wlewu w celu sprawdzenia, czy nie znajdują się na nim jakiekolwiek niepokojące osady. Jednocześnie należy zwrócić uwagę także na zachowanie silnika po odkręceniu korka – nie powinien zgasnąć. Ostatnią kwestią, która pozwoli przekonać się o dobrym stanie pojazdu jest kontrola otworu oleju – nie może wydostawać się z niego olej silnikowy.

Warto również zamówić pełny raport o stanie technicznym auta na – Autotesto

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *