Autogaz w nowym samochodzie. Czy to się opłaca?

autogaz w nowym samochodzie

Montaż instalacji LPG w samochodach cieszy się dużą popularnością wśród kierowców ze względu na to, że daje możliwość uzyskania sporych oszczędności. Wiele osób zleca montaż instalacji gazowej w autach z rynku wtórnego, istnieją także zwolennicy tej opcji w pojazdach fabrycznie nowych. W tym przypadku należy ustalić z dealerem warunki gwarancji. Czy zatem autogaz w nowym samochodzie się opłaca?

Zalety instalacji gazowej w samochodzie

Montaż instalacji LPG w samochodzie jest usługą, z której skorzystało już wielu kierowców. Tak duża popularność tego rozwiązania wynika ze znacznie niższej ceny paliwa gazowego w porównaniu do benzyny czy ropy. Według kalkulatorów dostępnych w Internecie, na przykład na stronie Zenit Autogas Systems, eksploatacja samochodu wyposażonego w instalację LPG może przynieść szybkie i wymierne korzyści finansowe. Nie dziwi więc fakt, że sporo kierowców jest gotowych ponieść relatywnie wysoką cenę montażu, by w kolejnych latach używania pojazdu oszczędzać znaczne kwoty podczas tankowania.

Warto podkreślić, że największe oszczędności można uzyskać podczas eksploatacji samochodów z dużym silnikiem, którego spalanie jest stosunkowo wysokie. W przypadku małych, miejskich aut, na zwrot inwestycji w montaż instalacji będzie trzeba poczekać nieco dłużej.

LPG w nowych samochodach

Niektóre samochody są fabrycznie wyposażone w instalację gazową, jednak producenci pomału odchodzą od tego rozwiązania. Dlatego, jeśli planujesz zakup nowego pojazdu i zależy Ci na zasilaniu go LPG, będziesz musiał liczyć się z koniecznością dodania do niego odpowiedniego osprzętu. Czy to się opłaca? Aby ocenić czy autogaz w nowym samochodzie jest dobrym pomysłem, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Zgodnie z kalkulatorami oszczędności porównującymi koszt tankowania benzyny do paliwa LPG można stwierdzić, że takie rozwiązanie przynosi korzyści finansowe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli zdecydujesz się na montaż instalacji autogazu, powinieneś ustalić warunki gwarancji z dealerem. Możesz być jednak pewien, że jeśli wszystkie podzespoły zostaną dobrane odpowiednio, a montaż i kalibracja przeprowadzone będą profesjonalnie, nie będzie to miało żadnego negatywnego wpływu na kondycję samochodu czy stan silnika.

Wielu kierowców, którzy zdecydowali się na montaż instalacji gazowej w aucie prosto z salonu, jest zadowolonych ze swojej decyzji. Popularnym rozwiązaniem jest również założenie instalacji około roku po zakupie pojazdu. To pozwala przekonać się, czy w aucie wszystko funkcjonuje prawidłowo i zminimalizować ryzyko wystąpienia poważniejszej awarii po stronie producenta samochodu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *