Pielęgnacja noworodka wcale nie jest trudna. Wystarczy znać kilka zasad

ciemieniucha

Gdy na świecie pojawia się noworodek, bardzo często rodziców ogarnia przerażenie. Pojawia się strach przed podnoszeniem, przebieraniem, kąpielą i innymi czynnościami. Wbrew pozorom to nic trudnego, trzeba znać kilka zasad dotyczących pielęgnacji noworodka.

Jak prawidłowo trzymać maluszka?

Noworodka trzymaj najczęściej w pozycji poziomej, można spróbować innych pozycji, ale tylko jeśli maluch je zaakceptuje. Po jedzeniu najlepiej ułożyć noworodka na swojej piersi, aby ułatwić mu odbijanie. Główka dziecka oparta jest wtedy na ramieniu a rączki opadają na plecy mamy. Kolejnym popularnym sposobem trzymania dziecka jest ułożenie na tzw. fasolkę. Główka dziecka leży w zgięciu przedramienia mamy, tułów z jednej strony leży na przedramieniu, a z drugiej strony wspierany jest ciałem mamy. Druga ręka wsunięta jest pod nóżki i pupę. Taka pozycja pozwala dziecku na swobodne ruchy rąk i nóg.

Jak kąpać noworodka?

Noworodka można kąpać codziennie, przy użyciu emolientów, które zapobiegają przesuszeniu skóry i natłuszczają ją. Jednak codzienna kąpiel nie jest koniecznością, można dziecko myć także „na sucho”. Najważniejsze jest, aby przygotować sobie wcześniej wszystkie akcesoria do kąpieli. Temperatura wody powinna być sprawdzana termometrem. Kąpiel w wannie powinna być szybka, do środka można włożyć specjalny leżaczek, aby położyć na nim dziecko. Trzeba pamiętać, żeby polewać wodą wystające części ciała dziecka, ponieważ szybciej zmarzną niż reszta ciała.

Jak pielęgnować główkę i kikut pępowinowy noworodka?

U noworodków bardzo często pojawia się ciemieniucha- to żółte łuski pojawiające się na główce w okolicach ciemiączka. Nie należy się tym martwić, ponieważ ciemieniucha nie boli, ani nie swędzi. Ciemieniucha jest efektem niedojrzałości gruczołów łojowych, a nie nieprawidłową higieną. Godzinę przed kąpielą warto natłuścić główkę oliwką, a po kąpieli starannie wyczesywać łuski. Zwykle problem ten znika po kilku tygodniach.

Kikut pępowinowy przysparza wiele obaw, lecz on nie boli i jego pielęgnacja jest naprawdę łatwa. Pępek noworodka zagoi się samoistnie i odpadnie sam, jeśli jest czysty i suchy. Obecnie nie zaleca się przemywania okolic pępka spirytusem. Wystarczy dokładnie oczyścić skórę dookoła i osuszyć. Ważne jest też, aby był dość częsty dopływ powietrza do pępka. We wszystkich czynnościach dotyczących pielęgnacji noworodka należy przede wszystkim zachować spokój. W razie wątpliwości zawsze można zapytać położną lub pediatrę.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *