Wibrometry laserowe w praktyce. Co warto wiedzieć?

Wibrometry laserowe

Wibrometry to urządzenia służące do pomiaru danych o obiekcie, który wibruje. Są wykorzystywane w wielu dziedzinach nauki i przemysłu, podając dokładne informacje na temat występujących drgań. Korzystanie z tych urządzeń pomiarowych jest niezbędne, jeśli chcesz sprawdzić, czy maszyna działa prawidłowo. Pomagają również w szybkim wykrywaniu błędów, co zapobiegnie uszkodzeniom badanego urządzenia lub błędom w jego pracy.

Maszyna pracująca idealnie nie generuje żadnych drgań. Taka sytuacja zdarza się jednak tylko teoretycznie. Każde urządzenie mechaniczne powoduje wibracje, nawet w minimalnym stopniu. Aby sprawdzić, czy drgania mieszczą się w przyjętym zakresie stosuje się urządzenie badające ich moc. Są to właśnie wibrometry. Takie pomiary są bardzo ważne dla zachowania urządzenia w dobrym stanie oraz niedopuszczenia do szkodliwego wpływu na obsługujących go ludzi. Jeśli maszyna zbyt mocno wibruje, stopniowemu niszczeniu ulegają jej elementy konstrukcyjne.

Rodzaje wibrometrów

Pomiary drgania stosuje się od początku używania maszyn mechanicznych. Pierwsze urządzenia, których zadaniem było mierzenie wibracji, działały bardzo prosto i dostarczały ogólnych danych. Jako że użytkownikom zależy na najbardziej dokładnych informacjach, konstrukcja wibrometrów stała się coraz nowocześniejsza. Pracownik firmy ECTS produkującej przyrządy i aplikacje pomiarowe wyjaśnia, że obecnie na rynku jest dostępny szeroki wybór mierników drgań. Są to:

  • wibrometry mechaniczne,
  • akceleratory,
  • wibrometry laserowe.

Ostatni rodzaj mierników pozwala na uzyskanie najdokładniejszych danych. Takie urządzenia są wykorzystywane tam, gdzie precyzja działania maszyn jest niezwykle ważna.

Gdzie używa się wibrometrów laserowych?

Rozróżniamy wiele typów mierników laserowych. Zastosowanie konkretnego rodzaju zależy od sposobu pracy maszyny, jaką chce się poddać badaniu. Wśród popularnych wibrometrów laserowych znajdują się między innymi: urządzenia jednopunktowe, do pomiaru drgań skrętnych, do pomiarów wysokich prędkości czy wibrometry skanujące.

Tego typu sprzęt pomiarowy znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Wibrometry laserowe stosuje się do pomiaru drgań silników maszyn i pojazdów. Są używane na przykład, by sprawdzić, czy silniki samolotów działają prawidłowo. Są też wykorzystywane w technice wentylacyjnej do pomiaru drgań urządzeń.

Wibrometry stosuje się praktycznie wszędzie tam, gdzie są w użyciu maszyny napędzane silnikiem mechanicznym, szczególnie jeśli są obsługiwane przez ludzi. Poziom drgań jest bardzo istotny, ponieważ zbyt niskie częstotliwości rezonują z organami wewnętrznymi człowieka, szkodząc jego organizmowi.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *