Charakterystyka drewna KVH

ITS

Budownictwo z wykorzystaniem drewna ma bardzo długą tradycję. Wykorzystywane obecnie materiały budowlane muszą być nieszkodliwe z ekologicznego oraz zdrowotnego punktu widzenia. Takie jest właśnie drewno konstrukcyjne KVH, które posiada wiele obszarów zastosowania. Stanowi materiał budowlany o zdefiniowanych i wysokich właściwościach materiałowych.

Czym jest drewno KVH i jakie ma cechy?

Konstrukcyjne drewno lite KVH to nowoczesny oraz certyfikowany materiał konstrukcyjny produkowany zgodnie z normą. Jest to suszone komorowo oraz strugane lub wyrównane drewno lite z określoną tolerancją dokładności wymiarów.

„Drewno KVH ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie oraz przemyśle. Do jego produkcji używa się najczęściej miękkiego drewna iglastego, głównie świerku. Z reguły drewno KVH ma złącza klinowe i może osiągać długość do 13 m, nie tracąc przy tym na wytrzymałości” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Gotowe Domy Drewniane ITS.

Występują dwa rodzaje KVH:

  • Si – deska czterostronnie strugana, kanty czterostronnie fazowane. Przeznaczona do miejsc, w których po zamontowaniu będzie elementem widocznym,
  • NSi – deska czterostronnie strugana, kanty czterostronnie fazowane. Przeznaczona dla konstrukcji niewidocznych i mniej eksponowanych. Jest ona najczęściej używana.

Jak powstaje drewno KVH?

Do produkcji KVH używane jest drewno miękkie, najczęściej świerk, które następnie przekształcane jest w nieobrobione belki, które zostają poddane suszeniu. Proces suszenia w komorach sprawia, że drewno wykazuje mniejszą skłonność do mikropęknięć. Po wysuszeniu drewno poddawane jest ocenie wytrzymałości oraz sortowaniu wizualnemu i maszynowemu. Podczas tego procesu niedoskonałości i inne wady drewna są oznaczane i wycinane. Powstałe przekroje różniące się długością są następnie łączone za pomocą złączy klinowych. Na końcu procesu elementy drewniane są strugane i fazowane.

Zastosowanie drewna KVH

Drewno KVH może mieć wiele zastosowań w budownictwie i przemyśle. Najczęściej używane jest do konstrukcji ścian, np. w budownictwie szkieletowym do budowy gotowych domów drewnianych, do konstrukcji stropów, a suche i strugane drewno używane jest do konstrukcji więźby dachowej. Dobrze sprawdza się na elementy budowli, przy których można lub należy zrezygnować z chemicznego zabezpieczenia drewna. Drewno konstrukcyjne KVH często używane jest również, jako belki do suchej zabudowy, legary pod deski podłogowe i tarasowe, dekoracyjne widoczne belki stropowe czy belki do prac konstrukcyjnych, takich jak domki ogrodowe, altanki, zadaszenia, garaże, antresole, pergole, regały, półki. Jest to idealny produkt dla majsterkowiczów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *