Ząb cofnięty. Co to takiego?

leczenie wady zgryzu

Wady gryzu to bardzo poważny problem zdrowotny, który pojawia się u wielu pacjentów. Krzywy zgryz może się objawiać w różny sposób. Pacjenci decydują się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego np. wtedy, kiedy mają za bardzo wysuniętą dolną lub górną szczękę, kiedy ich zęby są nierówno ustawione w łuku, kiedy na skutek złego ustawienia względem siebie szczęki i żuchwy, mają problemy z przeżuwaniem pokarmów, oraz kiedy wada zgryzu powoduje powstawanie wady wymowy. Bywają jednak i takie sytuacje, w których dostrzegalnym przez pacjenta problemem jest złe ustawienie zaledwie jednego zęba. Takim problem jest m.in. tzw. ząb cofnięty.

Przede wszystkim duży problem natury estetycznej

Najczęściej zębami cofniętymi są górne dwójki, czyli zęby, które są bardzo dobrze widoczny, jak się uśmiechamy. Z tego względu jest to przede wszystkim bardzo duży problem natury estetycznej. Cofnięta dwójka może bowiem w bardzo dużym stopniu wpłynąć na pogorszenie estetyki naszego uśmiechu, co w konsekwencji u wielu osób może mieć bardzo duży wpływ na samopoczucie. Jeżeli zauważyliśmy u siebie, że jeden ząb jest wyraźnie cofnięty względem innych, i bardzo nam to przeszkadza, jedyną możliwością, żeby sobie z takim problemem skutecznie poradzić, jest umówienie się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego. Lekarz dentysta będzie mógł dokładnie obejrzeć stan naszej jamy ustnej i w zależności od tego, jak bardzo nasz ząb jest cofnięty i jaki jest stan całego zgryzu, albo od razu będzie w stanie wykonać działania, które pozwolą na zlikwidowanie istniejącego mankamentu urody, albo zaleci nam wizytę u stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym lub w protetyce zębowej.

W jaki sposób można usunąć problem zęba cofniętego?

Dobranie precyzyjnej metody leczenia lub po prostu zasłonięcia dostrzeżonego zęba cofniętego, zależy od generalnego stanu naszego zgryzu. Trzeba bowiem wiedzieć, ze ząb cofnięty jest zawsze rodzajem wady zgryzu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ortodonta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Zębem cofniętym jest zazwyczaj górna dwójka. Powodem jej cofnięcia jest zbyt mała ilość na nią miejsca w łuku zębowym pomiędzy znacznie większą jedynką a trójką. Jeżeli cofnięcie jednego zęba jest jedynym dostrzegalnym problemem, zazwyczaj doradza się pacjentowi po prostu dobudowanie przodu zęba, w taki sposób, aby sprawiał on wrażenie, że jest ułożony dokładnie w takiej pozycji, jak reszta. W tym celu można zasłonić powstałą lukę materiałem kompozytowym lub nakleić do zęba wykonaną z porcelany licówkę. Prawdziwy problem się jednak zaczyna, jeżeli lekarz oglądając stan naszego uzębienia stwierdzi, że ząb cofnięty nie jest naszym jedynym problemem, tylko mamy znacznie większą wadę zgryzu, która z czasem może się zacząć jeszcze bardziej pogłębiać. Wtedy niezbędne jest umówienie się na wizytę do gabinetu ortodontycznego”.

Warto jest pamiętać o tym, że nieprawidłowe ustawienie pojedynczych zębów w łuku zębowym z czasem może powodować przesuwanie się względem siebie także innych zębów, a w rezultacie pogłębianie się wady zgryzu. Nie można do tego dopuścić, dlatego, jeżeli badający nas ortodonta stwierdzi, że cofnięty ząb jest tylko częścią naszego problemu i koniecznie należy rozpocząć bardziej kompleksowe leczenie wady zgryzu, które umożliwi prawidłowo ustawić wszystkie zęby w łuku, powinniśmy się zgodzić na rozpoczęcie leczenia. Dokładny plan leczenia zostanie nam przedstawiony podczas wizyty w gabinecie ortodontycznym po wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *