Druk trzywarstwowy

Druk trzywarstwowy

Nowoczesne metody poligrafii umożliwiają zadruk sztywnych i elastycznych podłoży o różnych rozmiarach oraz cechach. Dzięki temu nośnikiem druku może być zarówno papier, jak i szereg tworzyw sztucznych, szkło, drewno lub ceramika. Poligrafia dostarcza też rozwiązanie dla obustronnego druku na przeźroczystych podłożach, a jest to druk trzywarstwowy.

Jeśli spotkaliście kiedyś zadrukowaną etykietę z grafiką na awersie i rewersie, był to naoczny przykład druku trzywarstwowego. Na tym przykładzie łatwo zobrazować istotę tej techniki, której zadaniem jest druk na przeźroczystych podłożach wykonany tak, aby obie strony były nośnikiem wybranego obrazu czy treści. Aby otrzymać taki efekt druku, należy nałożyć tylko na jedną stronę podłoża trzy warstwy tuszu kolor-biały-kolor, do czego wykorzystuje się technikę druku UV.

Co zyskujemy stosując biały tusz jako poddruk?

Zastosowanie dodatkowego białego koloru w druku trzywarstwowym to absolutna konieczność, jeśli chcemy otrzymać druk obustronny. Zadaniem warstwy białego tuszu jest bowiem stworzenie tła dla odwzorowywanych na jednym podłożu, lecz faktycznie dwóch grafik, nawet jeśli w efekcie mają być tylko lustrzanym odbiciem. Ponadto dzięki poddrukowi bielą otrzymujemy wyraziste, żywe kolory tych grafik na obu pozostałych warstwach druku.

Podkład bielą można zastosować na całej powierzchni podłoża lub wybiórczo w wybranych miejscach zadruku. Do projektów graficznych zakładających wykonanie trzywarstwowego druku, można użyć zarówno elastycznych, jak i sztywnych nośników. Poza folią, z której powstają np. dwustronne etykiety lub naklejki, może to być przeźroczyste tworzywo sztuczne, chociażby plexi.

Obustronny druk. Jak to obecnie wygląda?

Jeżeli macie w najbliższych planach realizację projektów wymagających druku trzywarstwowego, warto wiedzieć, że obecnie jest to już druk możliwy do uzyskania w jednym przejściu podłoża przez maszynę drukującą. Oznacza to, że trzy warstwy druku nakładane są w drukarce praktycznie natychmiastowo jedna po drugiej. Jest to duża oszczędność czasu oraz kosztów związanych z wykonaniem projektu, na czym mogą wyłącznie skorzystać zarówno firmy poligraficzne, jak i ich kreatywni klienci. Taką maszynę ma w swojej ofercie jedna z wiodących firm poligraficznych na polskim rynku, a mówimy tu o koncernie FujiFilm Sericol. O możliwościach drukarki Acuity LED 3200 R opowie już przedstawiciel koncernu.

– „Acuity LED 3200 R jest kompaktową maszyną drukującą w technice UV i zapewniającą doskonałej jakości druk na wielu typu nośnikach, także na materiałach przeźroczystych. W standardzie drukarka przystosowana jest do używania podwójnej palety CMYK, jednak jej zaletą jest możliwość zmiany konfiguracji głowic i przestawienie na pracę z jasnymi barwami, lakierem oraz białym tuszem. W maszynie Acuity LED 3200 R wszystkie warstwy kolor-biel-kolor nakładane są na podłoże w jednej serii pracy maszyny. Drukarka wyposażona jest też w system do obsługi delikatnych materiałów, do jakich zaliczyć można np. folie. Jest urządzeniem szybkim, wydajnym i pozwalającym na wykonanie ciekawych, unikalnych projektów”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *