Jak zrekonstruować małżowinę uszną?

małżowina uszna

Małżowina uszna, oprócz ważnych funkcji związanych ze zmysłem słuchu, ma również znaczenie estetyczne. Wpływa bowiem na wygląd naszej twarzy. Niewykształcona lub utracona w wyniku choroby czy wypadku małżowina uszna może powodować problemy z odbiorem dźwięków i kompleksy spowodowane wyglądem. Na szczęście doświadczeni chirurdzy plastyczni potrafią ją zrekonstruować.

Rekonstrukcja małżowiny usznej nie jest zabiegiem prostym i wymaga co najmniej dwóch wizyt w klinice chirurgii plastycznej. Jednak w efekcie końcowym pacjent otrzymuje w pełni odtworzone ucho, na dodatek stworzone z jego własnych tkanek, dzięki czemu ryzyko odrzucenia jest znikome.

Rekonstrukcja małżowiny usznej krok po kroku

Podobnie jak każdy inna operacja także rekonstrukcja małżowiny usznej wymaga przeprowadzenia niezbędnych badań oraz zakwalifikowania do zabiegu. Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia można rozpocząć proces rekonstrukcji.

W pierwszym etapie chirurg pobiera tkankę chrzęstną z żebra pacjenta. Następnie jest ona formowana w trójwymiarowy kształt nowej małżowiny. Tak przygotowany szkielet umieszcza się w kieszeni skórnej w miejscu, w którym powinno znajdować się ucho. Zakładane są dreny oraz szwy, które zdejmuje się kilka-kilkanaście dni po zabiegu. Z racji tego, że rekonstrukcja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym konieczne jest pozostanie przez jedną dobę na obserwacji w klinice.

Po około sześciu miesiącach czas na drugi etap rekonstrukcji małżowiny usznej. Polega on na oddzieleniu ukształtowanego ucha od czaszki oraz wykonaniu przeszczepu skóry. Tym samym rekonstrukcja zostaje zakończona, a pacjent może cieszyć się nowym wyglądem.

Kto może poddać się zabiegowi rekonstrukcji ucha?

Zabieg może zostać przeprowadzony także u dzieci, muszą mieć one jednak ukończone 6 lat. Wcześniej nie ma możliwości pobrania wystarczającej ilości tkanki chrzęstnej.

Rekonstrukcji małżowiny usznej może poddać się każdy, u kogo małżowina nie została wykształcona w okresie płodowym lub kiedy brak ucha spowodowany jest wypadkiem lub chorobą. Niestety istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu, między innymi nieuregulowane nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi lub ciąża. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt i uniknąć powikłań należy wspomnieć lekarzowi o wszystkich aspektach, które mogą wpłynąć na przebieg operacji.

Gdzie w Warszawie można przejść zabieg rekonstrukcji małżowiny?

Szukając miejsca, w którym można przeprowadzić zabieg rekonstrukcji warto udać się do Kliniki Chęciński w Warszawie. Doświadczeni chirurdzy przeprowadzą zabieg profesjonalnie i sprawią, że zrekonstruowane ucho będzie spełniało swoje podstawowe funkcje, z jednoczesnym zachowaniem walorów estetycznych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *