Kto może pływać jachtem?

Wind Hunter

Żeglarstwo to wspaniała przygoda i świetny sposób na relaks i odreagowanie problemów dnia codziennego. Dla wielu osób jest też sposobem na życie i wielką pasją i miłością, której poświęcają wiele swojego czasu. Kiedyś żeglarstwo jako sport przeznaczony głównie dla wyczynowców i grup sportowych, dziś przeżywa prawdziwy boom i otwarte jest dla każdego miłośnika tego wspaniałego sportu, który pragnie samodzielnie prowadzić jacht i przemierzać bezkresne wody.

No tak, ale jak w pełni legalnie móc poprowadzić taki jacht i kto może pływać jachtem, oraz co jest ku temu wymagane? Wśród wielu nowych pasjonatów żeglarstwa jest wiele młodych ludzi, często jeszcze niepełnoletnich. Aby móc wiedzieć jakie są wymagania i możliwości odnośnie prowadzenia jachtu, trzeba sięgnąć do przepisów. Aktualnie aby móc prowadzić i samodzielnie pływać jachtem, wymagany jest patent żeglarza jachtowego, czyli specjalne uprawnienia, które można już wyrobić od 14 roku życia.

Należy zatem przejść odpowiednie szkolenia żeglarskie – kurs, na którym zostaną przekazane, omówione i wyjaśnione wszelkie niezbędne informacje przydatne podczas samodzielnego pływania. Kurs najczęściej możemy zrobić tam, gdzie w pobliżu jest woda, czyli najczęściej gdzieś na mazurach albo nad morzem jak np. w Gdańsku w Szkole Żeglarstwa Wind Hunter. Instruktorzy podczas kursu żeglarskiego przekazują informacje zarówno teoretyczne jak i odbywają się praktyczne zajęcia, podczas których uczestnicy pod okiem instruktorów i z ich pomocą szkolą się na jachtach egzaminacyjnych.

 

Szkolenia żeglarskie

Szkolenia żeglarskie, to bardzo ważny i obowiązkowy etap drogi do poprowadzenia jachtu. Uczestnicząc w kursie żeglarskim otrzymujemy masę praktycznej i teoretycznej wiedzy nie tylko o samej budowie i sposobie pływania jachtem ale także o pogodzie i wietrze, węzłach i wielu innych elementach związanych bezpośrednio lub pośrednio z żeglowaniem. Bardzo istotnym elementem szkolenia są też informacje, jak radzić sobie w trudnych i niekorzystnych warunkach, które mogą przytrafić się każdemu żeglarzowi podczas samodzielnego pływania. Warto dobrze się z nimi zapoznać aby w razie problemów wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i stawiać  im czoło.

Instruktorzy przekazujący wiedzę na kursach żeglarskich, to najczęściej osoby, które same pływają lub pływały i zmierzyły się już nie raz z wieloma trudnymi sytuacjami na wodach. Mogą zatem podzielić się swoją wiedzą i szerokim doświadczeniem.

 

Patent żeglarski

Po skończonym kursie żeglarskim, następuje egzamin którego pozytywne ukończenie uprawnia do uzyskania patentu żeglarza jachtowego. Jest to takie prawo jazdy, dzięki któremu będziemy mogli już legalnie i bez przeszkód i ograniczeń poprowadzić samodzielnie jacht po wodach śródlądowych. Nie możemy jednakże wypływać jachtem daleko w morze. Aby móc wypłynąć gdzieś dalej, konieczne są inne uprawnienia takie jak patent Motorowodnego Sternika Morskiego, oraz być osobą pełnoletnią oraz mieć już pewne doświadczenie w postaci przebytych rejsów morskich.

Jak widać można wiele osiągnąć i zrealizować swoje cele i zainteresowania, wystarczy tylko chcieć i przejść odpowiednie kursy i szkolenia oraz zdać niezbędne państwowe egzaminy, zakończone wymaganymi uprawnieniami, dołączając tym samym do ogromnej międzynarodowej braci żeglarskiej, którą łączą te same pasje i miłość do wody i żeglowania. Patent żeglarski to nie tylko przepustka do nowych żeglarskich możliwości, ale także ogrom nowej wiedzy oraz możliwość poznawania nowych ludzi na całym świecie oraz wielu ciekawych i niedostępnych dla wielu innych osób miejsc. Bo żeglarstwo to nie tylko sport, lecz także świetny sposób na turystykę i przemierzanie i zwiedzanie coraz to nowych rejonów.

(artykuł sponsorowany)

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *