Dlaczego drukarka nie drukuje – najczęstsze przyczyny awarii

drukarka

W wielu żartach pojawia się motyw obrażonej drukarki, która w momencie, gdy najbardziej potrzebna, postanawia zaprzestać drukowania. W rzeczywistości odmowa pracy przez drukarkę wiąże się z nieprawidłowymi nawykami jej właściciela, usterkami urządzenia lub potrzebą konserwacji. Poznaj najczęstsze przyczyny awarii drukarek laserowych, dowiedz się, czym są bębny do drukarek i odkryj sposoby na „niesforne” urządzenie drukujące.

Dlaczego drukarka nie drukuje?

  • Poznaj najczęstsze przyczyny problemów z drukarką laserową
  • Dowiedz się, jakie elementy drukarki mogą ulec zużyciu
  • Rozwikłaj zagadkę, dlaczego urządzenie drukujące pracuje zbyt głośno

Najczęstsze przyczyny problemów z drukarką laserową

Drukarki laserowe uważane są za niezawodne urządzenia. Z tego powodu wielokrotnie przyczyny odmowy pracy sprzętu są trywialne i łatwe do rozwiązania. Jednym z powodów, dlaczego drukarka nie drukuje, jest jej nieodpowiednie połączenie z komputerem oraz gniazdem zasilania. Czasem wystarczy zamienić kable,  by problem się rozwiązał. Często problemem jest również brak sterownika drukarki lub jego błędne zainstalowanie. Szczegóły dotyczące rozwiązania tej kwestii można znaleźć na stronie internetowej producenta drukarki.

Jednym z częstych problemów związanych z drukarką jest również to, że pokrywa urządzenia nie jest zamknięta prawidłowo. Przez to sprzęt może również odmawiać pracy. Najczęściej o zaistnieniu takiej kwestii drukarka informuje za pomocą komunikatu lub błędu. Jeśli drukarka nie chce drukować, to przyczyna może być prozaiczna – brak papieru w kasecie lub papier włożony nieprawidłowo.

Elementy drukarki, które mogą ulec zużyciu

Poza standardowymi usterkami są również elementy drukarki, które mogą się zużyć. Jednym z nich są bębny do drukarek. To podzespół w urządzeniach laserowych, który w towarzystwie tonera wpływa na wydajność i wysoką jakość wydruków. Z czasem ulega zużyciu i należy wymienić go na nowy. Bębny do drukarek mogą funkcjonować zarówno jako oryginalne podzespoły, jak i zamienniki. Należy wybierać bębny do drukarek kompatybilne z danym urządzeniem. Tym, co może podlegać usterkom, jest również moduł bębna w urządzeniu. To na przykład moduł grzewczy czy moduł transferu. O konieczności jego wymiany informuje drukarka.

W drukarce laserowej może również zepsuć lub skończyć się toner. Należy pamiętać, by toner przechowywać prawidłowo, bo brak zastosowania się do wytycznych producenta prawdopodobnie spowoduje, że utraci swoje właściwości. Nieprawidłowo zainstalowany toner z kolei skutkuje wysypaniem się proszku, co nie tylko obniża jego wydajność, ale i zagraża samemu urządzeniu.

Dlaczego drukarka wydaje dziwne dźwięki?

Zbyt głośna praca urządzenia to także sygnał, że ze sprzętem dzieje się coś niedobrego. Nowoczesne drukarki laserowe powinny pracować niemal bezgłośnie. Hałas podczas drukowania może świadczyć o zabrudzeniu urządzenia lub awarii mechanicznej elementów drukarki.

Powodem głośnej pracy urządzenia może być na przykład uszkodzony toner. Te materiały eksploatacyjne do drukarek laserowych ulegają usterkom na przykład w czasie transportu lub są też wadliwie wyprodukowane. Użycie wadliwego tonera może uszkodzić drukarkę. Jeśli podejrzewasz wystąpienie takiej sytuacji, to odłącz drukarkę od zasilania bez zbędnej zwłoki. Usuń wadliwy materiał i umieść prawidłowy.

Hałasująca drukarka może informować też o potrzebie natychmiastowej konserwacji. Przy intensywnej pracy do drukarki wpada kurz, pył papierowy czy resztki tonera. Z czasem te wszystkie zabrudzenia osadzają się na elementach drukarki i sprawiają, że urządzenie zaczyna pracować głośno. W takim wypadku należy przeprowadzić czyszczenie sprzętu oraz konserwację, by zapobiec występowaniu dalszych nieprawidłowości.

Najczarniejszym scenariuszem dotyczącym głośnej pracy drukarki jest awaria urządzenia. Może wystąpić, zwłaszcza gdy drukarka jest długo, intensywnie i nie zawsze prawidłowo eksploatowana. Usterkę pomoże naprawić wyspecjalizowany serwis zajmujący się naprawą drukarek.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *