Agroturystyka i przepisy

Choć agroturystyka w Polsce już się dosyć dobrze ugruntowała to nie zawsze wiemy jak ten rodzaj działalności umocować prawnie. Czy należy rejestrować działalność gospodarczą? Czy i od czego należy odprowadzać podatki? W jaki sposób zdobywać certyfikaty lub kategorie i czy one są istotne?

O ile jeszcze kilkanaście lat temu agroturystyka sprowadzała się przede wszystkim do organizowania na terenie wiejskim bazy noclegowej przez właściciela gospodarstwa rolnego, to obecnie oferta gospodarstw radykalnie się zdywersyfikowała i baza noclegowa jest tylko jednym z podstawowych elementów takiej działalności.

Ustawa

W ustawie o usługach turystycznych nadal bardzo trudno jest wyłapać konkrety dotyczące agroturystyki ale traktując ten rodzaj działalności w aspekcie turystyki wiejskiej dowiadujemy się między innymi, że jeśli nasza baza noclegowa nie przekracza pięciu pokoi to nie musimy rejestrować działalności gospodarczej.

Istnieje też obowiązek podania do ewidencji działalności agroturystycznej, o czym mówi między innymi ten fragment Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Rolnicy mają obowiązek rejestracji działalności agroturystycznej od 1 maja 2004 roku. Muszą też spełniać konkretne warunki zarówno jeśli idzie o bazę noclegową w budynkach stałych lub miejscach kempingowych, jak i przygotowując pola namiotowe. Idzie tu między innymi o odpowiedni dostęp do wody i wyposażenie sanitariatów. Na przykład w pomieszczeniach wspólnych powierzchnia przeznaczona na jedną osobę nie powinna być mniejsza niż 2,5 m kw.

Również są określone wymogi, jeśli idzie o powierzchnię pokoi jedno- lub dwuosobowych.

Oczywiście nie zapominajmy o tym, że może właściciela gospodarstwa agroturystycznego obowiązywać Ustawa podatkowa.

Kategorie i certyfikaty

Te akurat nie są obowiązkowe, ale opłaci się o to zadbać w wypadku agroturystyki – to bardzo dobry (i sprawdzony) rodzaj promocji gospodarstwa. Kategorię przyznają najważniejsze organizacje pozarządowe działające na rzecz turystyki wiejskiej.

Natomiast certyfikatów jest mnóstwo – do ważnych można zaliczyć Europejską Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Przykłady gospodarstw agroturystycznych z certyfikatami mamy między w warmińsko-mazurskim i mazowieckiem.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *