Kulturystyka – dlaczego warto trenować w starszym wieku?

Niestety czas nas nie oszczędza, lata mijają a organizm coraz bardziej daje nam znać że jego zdolności regeneracyjne się zmniejszają. W przypadku tkanki mięśniowej, która wraz z wiekiem ulega zmniejszeniu, doprowadza to do jej zaniku, spadku siły, sprawności i koordynacji ruchowej. Proces ten nazywa się sarkopenią.

Bardzo często osoby starsze zaniedbują aktywność fizyczną. Faktem jest że starzenie się organizmu niesie ze sobą zmniejszenie poziomu hormonów anabolicznych, obniża zdolność do regeneracji co nieuchronnie doprowadza do spadku masy mięśniowej. Jednakże często osoby te palą papierosy, piją alkohol, prowadzą wygodny tryb życia, wykonują siedzącą pracę, to że w ogóle mają jakiekolwiek mięśnie wynika z tego że wykazują chociaż minimum aktywności fizycznej ( i mam tu na myśli robienie zakupów ).

Badacze myśląc że skoro w diecie kulturystycznej jest bardzo dużo białka, które wpływa na rozwój umięśnienia, to podanie go osobom starszym zahamuje ten proces. Niestety zwiększone przyjmowanie białka nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Sięgnięto więc po bardziej drastyczne metody. Przeprowadzono test w którym osobom starszym podawano sterydy. Iniekcje testosteronu i hormonu wzrostu wpłynęły na ogólną poprawę zdrowia, zwiększyło apatyt na seks, ale nie zahamowało spadku  mięśni. Co gorsze ich wątroby zaczęły to dotkliwie odczuwać. Zaczęto więc poszukiwać naturalnych metod zwiększenia poziomu testosteronu, które nie obciążą wątroby. Oczy naukowców zwróciły swoją uwagę na suplementy diety. Te, oparte o naturalne substancje, nie działały tak dobrze, jak wyhodowane w laboratorium sterydy, ale przyjmowanie ich nie niosło ze sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Ale bez obaw, proces ten można wyhamować. Wysłano osiemdziesięciu-latków na siłownię.  Badania pokazują że treningi siłowe nawet w tym wieku powodują wzrost masy mięśniowej, u osób młodszych  w większym stopniu. Wystarczyły dwunastotygodniowe treningi aby nastąpił wzrost liczby komórek satelitarnych oraz wzrost syntezy białek. Najlepsze wyniki osiąga się dodając do treningów wysokobiałkową dietą, oraz suplementy na masę podnoszące poziom testosteronu np.: Probolan 50.

Niestety, szczególnie w Polsce, odsetek liczby osób starszych na siłowni to jedyne 2% wszystkich ćwiczących. Wynika to głównie z miłościwie panującego nam „kultu młodości” który spycha starszych ludzi na margines życia. Podsumowując aby podnieść sprawność fizyczną najlepiej zapisać się na siłownię, paradoksalnie jest ona bardziej potrzebna starszym niż młodszym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *