Idealne miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej

Na sukces firmy składa się w dużej mierze poziom świadczonych usług, ale także jej usytuowanie i aspekty prawne. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na wynajem czy zakup gruntu, koniecznie należy sprawdzić regulacje finansowe związane z działką. Istotne jest także sąsiedztwo i promocja.

Lokalizacja

Wybór idealnego miejsca zależy od rodzaju działalności, jaką zamierzamy prowadzić. Jeśli np. chcemy działać w branży turystycznej, idealnie będzie kupić ziemię w górach lub nad morzem, np. grunty inwestycyjne w Gdańsku. Można zainwestować w nieruchomości pod wynajem, usługi gastronomiczne. Według statystyk Polskiego Instytutu Turystyki, Gdańsk jest najbardziej obleganym przez turystów miejscem na Pomorzu, dlatego właśnie tam warto zainwestować.

Sąsiedztwo

Dobrze jest sprawdzić sąsiednie obiekty, dowiedzieć się, czy teren jest monitorowany, porozmawiać z sąsiadami o poziomie bezpieczeństwa i ewentualnych niedogodnościach. Wypada powiadomić zainteresowanych o planach związanych z działalnością gospodarczą, aby uniknąć rozczarowania i protestów otoczenia.

Wynajem

Jeśli decydujemy się wynająć działkę, koniecznie należy zweryfikować, czy w umowie jest zapis zezwalający na prowadzenie działalności gospodarczej. Jeżeli takiego zapisu nie ma, oznacza to, że w danym miejscu można jedynie mieć lokal mieszkalny. Dobrze jest zarejestrować firmę w wynajmowanym miejscu. Ma to znaczenie dla rozliczania podatku VAT. Podatek dochodowy PIT należy rozliczać w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Reklama

W prowadzeniu działalności ważny jest marketing. Najlepszą reklamą są zadowoleni klienci, ale zanim ich pozyskamy, dobrze jest wybrać takie miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej, które będzie ułatwiało promocję nowego obiektu. Zanim otworzymy firmę, należy się zastanowić nad sposobem wykorzystania siedziby firmy do reklamy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że miejsce firmy to nie tylko fizyczny obiekt, ale też przestrzeń w internecie – strona www to wizytówka przedsiębiorcy.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę kupując ziemię pod inwestycje?

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *