Ból żołądka wywołany stresem – jak go uśmierzyć?

Ból żołądka

Chyba każdy miał tę wątpliwą przyjemność doświadczyć w życiu silnie stresującej sytuacji. Egzamin na prawo jazdy, dyscyplinująca rozmowa z szefem, konfrontacja z oponentem, niebezpieczne harce małych dzieci – wszystkie te doświadczenia mogą skończyć się nieprzyjemnym uczuciem ścisku żołądka i związanymi z tym dolegliwościami. Jak uśmierzyć ból wywołany stresem?

Stresem nazywamy nagłe zaburzenie równowagi organizmu. Wpływa on na szereg uwarunkowań, z których część jest natury psychicznej, inne zaś – somatycznej. Te drugie wpływają na wiele narządów i układów, w tym wiele związanych z przewodem pokarmowym człowieka. Wywołujące ból żołądka przyczyny mogą prowadzić w konsekwencji do pogłębiania już występujących chorób układu trawienia, bądź też je wywoływać (3).

Stres a ból żołądka – jak walczyć z niewidzialnym wrogiem?

Najczęstszą przyczyną bólów brzucha są:

  • choroby zapalne oraz choroby przebiegające z owrzodzeniem błony śluzowej,
  • choroby prowadzące do niedrożności jelit lub przewodów żółciowych czy trzustkowych (1).

Tymczasem długotrwałe narażenie na stres także naraża na wyodrębnienie się samoistnej choroby, której przyczyną są zszargane nerwy. Mamy tu zatem do czynienia z niebezpieczną spiralą – choroby, których objawem jest ból brzucha powodują stres, a stres w dużych dawkach – powodować może kolejne choroby (3).

Jeśli zatem sytuacja życiowa, w jakiej się znajdujemy, jest stresująca, możemy spodziewać się okresowego wzmożenia dolegliwości ze strony układu trawiennego. Jeśli zaatakuje nas ból żołądka w nocy wystarczy zachowawczo przyjąć leki przeciwbólowe, szczególnie polecany jest paracetamol. Ukojenie przyniosą również leki rozkurczowe, zapobiegające bolesnym dolegliwościom (1). Co bardzo ważne – jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy okres należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania (badania krwi, badania gastroskopowe) (2). Jeśli zaś nasza ekspozycja na stres jest długotrwała, należy podjąć działania mające na celu uniknięcie źródła stresu, a nawet rozważyć pomoc terapeuty.

Dieta na ból żołądka – co jeść by spać spokojnie?

Czy istnieje dieta na ból żołądka? Dieta lekkostrawna z pewnością jest planem żywienia minimalizującym ryzyko wystąpienia wielu dolegliwości trawiennych. Wśród najważniejszych zasad tej diety wymienić należy:

  • ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych i soli,
  • spożywanie 5–7 małych objętościowo i regularnych posiłków,
  • unikanie posiłków bardzo gorących, wzdymających,
  • zupy przygotowywane powinny być na bulionach warzywnych,
  • dania główne powinny być przygotowywane w ramach gotowania w wodzie, na parze, duszenia bez tłuszczu, pieczenia w pergaminie lub folii spożywczej (4).

Jak sobie radzić z problemami żołądkowymi dowiesz się tutaj >>

  1. Zych W. Ból brzucha. https://gastrologia.mp.pl/objawy/68344,bol-brzucha. Dostęp: 25.01.2018.
  2. Przybylska-Feluś M. Jak zbadać przyczynę bólu brzucha? https://gastrologia.mp.pl/lista/72476,jak-zbadac-przyczyne-bolu-brzucha. Dostęp: 25.01.2018.
  3. Przybylska-Feluś M. Czy stres jest częstą przyczyną wrzodów żołądka? https://gastrologia.mp.pl/lista/90891,czy-stres-jest-czesta-przyczyna-wrzodow-zoladka. Dostęp: 25.01.2018.
  4. Wolańska D. Dieta lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu. https://dieta.mp.pl/lista/82486,dieta-lekkostrawna-z-ograniczeniem-tluszczu. Dostęp: 25.01.2018.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *