Charakterystyka opakowań do kosmetyków

Przed opakowaniami kosmetyków stoją bardzo duże wymagania. Oczywiście, najważniejszym ich zadaniem jest ochrona produktu kosmetycznego, jednak niezwykle istotna jest też funkcja marketingowa, ponieważ w pierwszym kontakcie z klientem to właśnie opakowanie świadczy o atrakcyjności skrywanego wewnątrz kosmetyku.

Opakowanie – podstawowa ochrona kosmetyku

Kosmetyki stanowią bardzo wrażliwą grupę produktów, a jednocześnie od ich jakości zależy zdrowie użytkownika. Dlatego tak ważna jest ochrona produktów kosmetycznych przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy POLPAK. W zależności od rodzaju kosmetyku, groźne mogą okazać się różne czynniki, toteż opakowanie zawsze musi być dobierane indywidualnie.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Zależnie od zastosowanych materiałów i konstrukcji opakowania, jest ono w stanie zapewnić skuteczną ochronę przed działaniem promieniowania UV, zmiennych temperatur i wilgotności. Zawsze bardzo ważne jest tworzenie odpowiedniej bariery przed czynnikami biotycznymi, a wybór właściwych sposobów tworzenia takiej ochrony znów uzależniony jest od charakterystyki kosmetyku.

Materiały na opakowania do kosmetyków

Celem osiągnięcia optymalnego stopnia zabezpieczenia biotycznego, opakowania kosmetyków wykonuje się z różnych surowców, najczęściej tworzyw sztucznych lub szkła. Zdecydowaną przewagę na rynku mają plastikowe opakowania kosmetyków, a ich dodatkową, olbrzymią zaletą jest niewielka waga. Lekkie opakowania kosmetyków ułatwiają dystrybucję i znacznie obniżają koszty transportu.

Sposób dozowania i aplikacji

Sposób dozowania kosmetyku musi być łatwy i bezproblemowy dla użytkownika. Ważne jest też, żeby uniemożliwiał samoczynne wydostanie się produktu z opakowania. W przypadku niektórych kosmetyków konieczne jest też zabezpieczenie przed kontaktem z powietrzem, co zapewniają opakowania airless.

Niektóre opakowania do kosmetyków o rzadszej konsystencji wymagają z kolej aplikatorów w postaci kroplomierzy, z kolei jeszcze inne, w tym kremy i cięższe balsamy do ciała (tzw. masła) pakowane są w tradycyjne słoiki z nakrętką.

Zapisz

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *