Dlaczego warto posiadać kamerę samochodową?

Kamery samochodowe

Kamery samochodowe, nazywane też wideorejestratorami jazdy, stosowane są już w większości samochodów służbowych, a coraz częściej spotykane są także w autach prywatnych. Możliwość nagrywania jazdy, a więc przestrzeni znajdującej się przed, a w niektórych przypadkach również za samochodem, służy przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa kierowcy. W jaki sposób?

Kamery samochodowe na straży sprawiedliwości

Nagranie z wideorejestratora pozwala dokładnie odtworzyć przebieg konkretnego zdarzenia na drodze, toteż główną zaletą używania kamery samochodowej jest posiadanie niezbitego dowodu niewinności w razie uczestniczenia w kolizji. Nic więc dziwnego, że dla osób spędzających dużo czasu w trasie, wideorejestrator jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu.

Samochodowe rejestratory jazdy bardzo często porównywane są do czarnych skrzynek wykorzystywanych w samolotach. Jest to porównanie bardzo trafne, ponieważ oryginalne nagrania z kamer samochodowych wg polskiego prawa stanowią niepodważalny dowód dla ubezpieczycieli, policji i sądów w sprawach dotyczących kolizji i wypadków na drogach.

Dodatkowe funkcje kamer samochodowych

Dobry rejestrator jazdy przyda się nie tylko w razie przykrego zdarzenia na drodze. Przeciwnie, urządzenia tego rodzaju mogą też wspierać kierowcę podczas jazdy i manewrowania w ciasnych miejscach, np. na parkingach czy w garażach. Takie możliwości dają rejestratory wyposażone w dodatkową kamerę cofania.

W sklepie internetowym REGMAG znajdziemy wideorejestratory, których tylna kamera cofania uruchamia się automatycznie w chwili włączenia wstecznego biegu, a rejestrowany przez nią obraz wyświetla się na kolorowym monitorze LCD. Oznacza to, że kierowca podczas cofania ma doskonały widok na wszystko, co znajduje się za samochodem. Dodatkowym ułatwieniem przy wykonywaniu manewrów są linie pomocnicze, które nakładają się na wyświetlany obraz z kamery.

Większość kamer samochodowych umożliwia też robienie zdjęć. Choć taka funkcja nie przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo czy wygodę jazdy, okazuje się cenna dla kierowców, którzy zwracają uwagę na interesujące widoki na trasie i chcą później podzielić się swoimi wrażeniami z rodziną bądź znajomymi.

Kamerę samochodową warto posiadać głównie w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa i wygody. Co ciekawe, wraz z popularyzacją wideorejestratorów, poprawia się kultura jazdy kierowców. Piraci drogowi obawiają się nie tylko konsekwencji prawnych wykroczeń, które innym uda się utrwalić na nagraniu, ale też ewentualnej publikacji nagrań z własnym udziałem w internecie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *